سه‌شنبه 28 اسفند 1397  
 
Tuesday, March 19, 2019  
 
الثلاثاء, رجب 12, 1440  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

گفت و گو
گفت و گو
1397/4/13 چهارشنبه 5500معدن ثبت شده داریم
فروش نفت کم شود اهمیت معادن بیشتر می شود
درحالی که کارشکنی آمریکا علیه اقتصاد ایران با نزدیک شدن اجرایی شدن فاز اول تحریم‌های ثانویه وارد مرحله‌ای تازه شده که فعالان بخش معدن براین باورند درصورت سرمایه‌گذاری منطقی و ایجاد زیرساخت‌های مناسب قانونی توسط مسئولان، ذخایر معدنی کشورمان می‌تواند نقش قابل توجهی در تامین نیازهای ارزی ایران طی این دوره داشته باشد.

تنوع بالای ذخایر معدنی در بخش‌های فلزی و غیرفلزی،  دانش فنی مناسب، نیروی متخصص در کنار انرژی ارزان قیمت کشورمان امتیازاتی هستند که می‌توان براساس آنها برنامه‌ریزی کرد و طی برنامه‌هایی میان مدت و بلند مدت زمینه توسعه صادرات مواد معدنی و محصولات تکمیلی آنها را فراهم کرد. در این زمینه فولاد نیوز گفت‌وگویی با محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن کشور داشته که در ادامه می‌خوانیم.

    پتانسیل معدنی ایران برای دستیابی به رشد صادرات چقدر برآورد شده است؟

بطور کلی براساس برآوردهای انجام شده رقمی معادل 770 میلیارد دلار سرمایه‌معدنی که بیش از 7 میلیارد تن ماده معدنی ثبت شده است. این درحالی است که میزان استخراج 400 میلیون تنی معادن ایران بیانگر توانمندی بالای معادن است و نکته قابل توجه اینجاست که تقریبا 60 درصد از این مواد معدنی استخراج شده در بخش تولید مصالح ساختمانی بکار گرفته می‌شود. به این ترتیب لازم است مسئولان دقت نظر بیشتری در بخش شناخت ظرفیت‌های غیر نفتی بخصوص معادن با سرمایه‌گذاری بیش از 40 میلیارد دلاری طی سالیان گذشته داشته باشند.

    با توجه اکتشاف‌های انجام شده چند نوع ماده معدنی در ایران شناسایی شده و جایگاه معدنی کشورمان کجاست؟

آنطور که اکتشاف‌ها نمایان کرده است امروز در کشورمان 68 نوع ماده معدنی شناسایی شده که همین میزان ماده معدنی کشور باعث شده تا رتبه کشورمان در میان کشورهای معدن خیز پانزدهم باشد. این درحالی است که هم اکنون 5500 معدن در کشورمان به ثبت رسیده است. من اعتقاد دارم امتیازات معدنی ایران در واقع آنها را بازوی توانمندی اقتصادی کشورمان معرفی می‌کند ولی متاسفانه تاکنون این بازوها اصولی به نفع کشور بکار گرفته نشده‌اند.

    آیا مقایسه‌ای از میزان صادرات مواد معدنی و صادرات نفت در اختیار دارید؟

بله؛ براساس اطلاعات و آمارهای موجود میزان صادرات نفتی کشورمان در خوشبینانه‌ترین حالت روزانه 2 میلیون بشکه است و این میزان صادرات نفت در پایان سال رقمی معادل 17 تا 18 میلیارد دلار درآمد ارزی برای اقتصاد کشور به ارمغان می‌آورد. این درحالی است که میزان صادرات مواد معدنی ایران رقمی معادل 6 تا 8 میلیارد دلار است. به این ترتیب معادن هم اکنون توانمندی 50 درصدی در تامین نیازهای ارزی ایران را با شرایط فعلی دارند. با توجه به همین سهم درآمدهای ارزی معادن یک درصد از تولید ناخالص ملی کشورمان به معادن اختصاص یافته است.

    آیا استانداردی برای سهم معادن از تولید ناخالص ملی وجود دارد؟

اصولا در کشورهای توسعه یافته سهم معادن در تولید ناخالص ملی تقریبا 5/5 تا 6 درصد است. این فاصله معنادار بیانگر بی‌توجهی به امتیازات معدنی است که باید درباره آن دقت عمل بیشتری داشته باشیم.

    به نوعی شما تاکید به اهمیت سرمایه‌گذاری و رونق معادن اشاره می‌کنید؟

دقیقا؛ همانطور که اشاره کردم با همه مشکلات و موانع موجود معادن ایران درآمدی معادل نیمی از درآمد نفتی کشورمان را تامین می‌کنند حالا خودتان تصور کنید با توجه به تنوع مواد معدنی موجود در کشور اگر سرمایه‌گذاری مناسبی داشته باشیم چه حجم درآمد ارزی خواهیم داشت؟ البته این تنها بخش ریالی یا دلاری است و نباید فراموش کنیم اشتغالزایی و رونق صنایع دیگری نیز خواهد شد.

    به اشتغالزایی اشاره کردید، در این زمینه بیشتر توضیح دهید؟

در این زمینه موارد متعددی از سوی افراد و مسئولان مختلف مطرح شده است بنابراین اجازه دهید پاسخ شما را با مثالی بدهم، کشورهایی مثل آلمان و سوئیس که سالانه بخش اعظمی از درآمد خود را با برداشت از معادنی همچون زغال سنگ به دست می‌آورند  رسیدگی به نیروهای محلی و بومی را  در اولویت سیستم نظارتی دولت  خود قرار داده اند. این یکی از بهترین شیوه‌های مقابله با بکاری است، به این ترتیب که بازگشت جمعیت  از حاشیه کلان شهرها به روستا، توسعه بخش معادن و ایجاد اشتغال پایدار  می‌تواند نیروی محلی را با انگیزه  و اشتغال در مناطق محروم رونق بدهد.

    با توجه به جایگاه معادن و آمارهای موجود چطور هنوز مسئولان به این مهم توجه ندارند؟

مشکل اصلی اینجاست که مسئولان اقتصادی و تصمیم‌گیرندگان اقتصادی کشور همواره توجه به درآمدهای نفتی دارند و تا زمانی که جریان نفت و دلارهای نفتی در اقتصاد کشورمان قابل توجه باشد دیگر صنایع تقریبا به دست فراموشی سپرده خواهند شد. اما زمانی که مشکلی در جریان ایجاد می‌شود تازه مسئولان به یاد فرصت‌ها و ظرفیت‌های دیگر خواهند افتاد.

    در بسیاری از موارد تصمیم‌گیری‌های مقطعی نه تنها کمکی به اقتصاد نمی‌کند، بلکه در شرایطی هم باعث بروز چالش می‌شود، نظر شما در این زمینه چیست؟

به نکته خوبی اشاره کردید، بلکه در بسیاری از موارد لازم است مسئولان از سال‌های قبل برنامه‌ریزی دقیقی برای رونق و توسعه درآمدهای ارزی آن بخش داشته باشند که معدن در این بخش نیازمند برنامه‌ریزی‌های اصولی و بلند مدت است. معادن در کوتاه مدت نمی‌توانند فرایند اقتصادی شدن را داشته باشند.

    مسئولان دائم خبر از حمایت معادن می‌دهند، چطور شما معتقدید که برنامه‌ای برای معادن نیست؟

اجازه بدهید اینگونه بگویم، آیا تاکنون شما به سخنان مسئولان توجه داشته‌اید؟ مگر غیر از این است که دائم به دنبال ارایه بسته‌های مالی بوده‌اند و تسهیلات مالی را چاره کار می‌دانستند؟ اصولا من اعتقاد دارم معادن ایران در شرایط امروز بیشتر از آنکه نیازمند حمایت‌های مالی باشند تشنه حمایت‌های قانونی هستند. قوانین و شفافیت‌های قانونی است که می‌تواند زمینه رونق اقتصادی و تولید هدفمند را در معادن و همه صنایع را ایجاد کند. البته کارهایی هم انجام شده ولی متاسفانه مدیریت جزیره‌ای بسیاری از آنها را بی‌ثمر کرده است.

    این نوع مدیریت جزیره‌ای و کمبود قوانین یا استراتژی آیا در بخش صادراتی هم دیده می‌شود؟

بله؛ اصولا تا امروز هیچ برنامه‌ریزی دقیق و منطقی برای مدیریت بازارهای خارجی مورد نظرمان ارایه نکرده‌ایم و نقشه راهی هم تنظیم نکرده‌ایم. اینگونه که همه منتظر تصمیم‌گیری‌های سیاسی دولت در دوره‌های مختلف بوده‌ایم و براساس آن شروع به تبدیل مواد خام به محصول مورد نظر می‌کنیم که کاملا اشتباه است. شاهد مثال واقعی در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در صنعت سیمان است بدون آنکه برای بازارهای بین الملی فکری کرده باشیم و امروز با تغییر سیاست‌های دولت برخی از بازارها را از دست داده‌ایم و کل سرمایه‌گذاری‌های انجام شده با چالش جدی روبرو شده‌اند.

    به مواد خام اشاره کردید، آیا در بخش کاهش خام فروشی برنامه‌ریزی شده است؟

اگر به این باور برسیم که ارزش افزوده بالاتر در گرو تبدیل مواد معدنی به محصولات نهایی و صادرات آنهاست قطعا برای آن برنامه ریزی هم خواهیم کرد. مشکل اینجاست که فقط جلسه گذاشته شده و درباره آن شعار داده‌ایم اما دریغ از یک سیاست‌گذاری منطقی و توسعه زیرساخت. امروز یکی از راهکارهای نجات معادن کوچک و متوسط توجه به فرآوری است.

    برخی کارشناسان براین باورند حجم بالایی از ثروت معدنی ما در معادن مرزی قرار گرفته که تاکنون توجهی‌به آنها نشده در این زمینه نظرتان چیست؟

به نکته جالبی اشاره کردید، متاسفانه تاکنون برنامه‌ای دقیق برای بهره‌برداری از معادن مرزی و مشترک با کشورهای همسایه ارایه نکرده‌ایم، مثل آن اتفاقی که برای میادین مشترک نفتی تجربه شده است درحالی که بخش قابل توجهی از ذخایر در این معادن بلاتکلیف مانده و بعضا ایران از آنها بی‌بهره است.

بهرامن با اشاره به حمایت از معادن مرزی کشور گفت:  با حمایت از معادن مرزی  کشورمان و بهره برداری از آنها شاهد درآمد کلانی در این زمینه خواهیم بود.


 
امتیاز دهی