پنجشنبه 13 آذر 1399  
 
Thursday, December 03, 2020  
 
الخميس, ربيع الثاني 18, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

1399/9/1 شنبه
ابلاغ شیوه نامه زنجیره فولاد کشور توسط معاون اقتصادی رییس جمهور / احتمال پرواز نرخ سنگ آهن در داخل
  فولاد وتوسعه : شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای فولاد که به تایید معاون اول ریاست جمهوری نیز رسیده است امروز به وزیر صنعت ، معدن و تجارت و اقتصاد ابلاغ شد.

بر اساس مفاد این شیوه نامه وزارت صمت مکلف به عرضه مواد اولیه قبل از شمش فولاد از سنگ آهن ، کنسانتره ، گندله و آهن اسفنجی در بورس کالا است و با توجه به کسری عرضه کنسانتره ، گندله و آهن اسفنجی در بازار داخلی و اختلاف تا 70درصد قیمت سنگ آهن داخلی و صادراتی ، انتظار رشد قابل ملاحظه در قیمت سنگ آهن داخلی می رود.

قیمتهای فولاد کشور ضریبی 80 درصد از قیمت بین المللی حوزه CIS شده و سقف رقابت باز است با توجه به الزام صد در صدی عرضه در بورس کالا ، قیمتهای داخلی برای محصولاتی از قبیل بیلت ، میلگرد و اسلب که مازاد عرضه در آن وجود دارد به قیمت کف می رسد.

همچنین وزارت صمت مکلف شد تا به منظور جلوگیری از خام فروشی و تکمیل ظرفیت های خالی صنایع پایین دستی به نحوی برنامه ریزی نماید تا میزان صادرات شمش فولادی در سال جاری حداقل ۲۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۸ به سمت محصول فولادی جایگزین شود

نگاهی گذرا بر شیوه نامه

شیوه نامه جدید زنجیره فولاد کشور که توسط دکتر نهاوندیان معاون رییس جمهور در امور اقتصادی ابلاغ شده و موارد مهمی در آن ذکر شده است.

به موجب ماده 9، صمت مکلف به عرضه سنگ آهن در بورس کالا است و با توجه به کسری عرضه کنسانتره و گندله و آهن اسفنجی در بازار داخلی و اختلاف تا 70 درصد قیمت سنگ آهن داخلی و صادراتی ، انتظار رشد قابل ملاحظه در قیمت سنگ آهن داخلی میرود.

همچنین قیمت پایه شمش 80 درصد قیمت منطقه cis و قیمت پایه میلگرد و ورق گرم و ورق سرد نیز  80 درصد قیمت منطقه cis با تسعیر نرخ نیما خواهد بود. (قیمتهای فولاد کشور ضریبی 80 درصد از قیمت بین المللی حوزه CIS شده و سقف رقابت باز است. با توجه به الزام 100 درصدی تولید در بورس کالا ، قیمتهای داخلی برای محصولاتی از قبیل بیلت میلگرد اسلب که مازاد عرضه در آن وجود دارد به قیمت کف می چسبد. (

هرگونه فروش خارج از بورس ممنوع و به منزله فروش خارج از شبکه محسوب می شود.

وزارت صمت مکلف است که به جهت عرضه مواد اولیه قبل از شمش (سنگ آهن ، کنسانتره ، گندله و آهن اسفنجی) در بورس کالا برنامه ریزی کند. همچنین صادرات محصولات زنجیره فولاد منوط به عرضه هفتگی در بورس کالاست.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر