پنجشنبه 13 آذر 1399  
 
Thursday, December 03, 2020  
 
الخميس, ربيع الثاني 18, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

1399/9/1 شنبهنایب رئیس هیات‌ مدیره شرکت احیا استیل فولاد بافت عنوان کرد:
فولاد بافت در مسیر تولید 445 هزار تن آهن اسفنجی در 6 ماه دوم سال
شرکت احیا استیل فولاد بافت یکی از واحدهای بزرگ در زمینه تولید آهن اسفنجی با ظرفیتی افزون بر ۸۰۰ هزار تن در سال به شمار می‌رود. این شرکت تا پیش از واگذاری به بخش خصوصی دارای 45 درصد پیشرفت فیزیکی بود در حالی که پس از واگذاری آن به بخش خصوصی ۹4 درصد پروژه پیش رفته و تا پایان سال ۱۳۹۷ فاز نخست این کارخانه آماده بهره‌برداری شد.
فولاد بافت یکی از ۸ طرح ملی فولاد ایران بود که در سال ۸۶ و در دولت هشتم سنگ ‌بنای آن نهاده شده بود. یک طرح بلافاصله از این ۸ طرح، جدا و به بخش‌خصوصی واگذار شد. در دولت دهم، هیات وزیران مصوب کردند که بخش عمده سهام این واحدها در قالب سهامی خاص به بخش‌خصوصی واگذار شوند. تمام این طرح‌ها به‌ غیر از فولاد میانه واگذار شدند که ترکیب سهام آنها به ترتیب 65 درصد بخش خصوصی و در یکی از طرح ها تا 85 درصد سهم بخش خصوصی و مابقی سهام آن دولتی است. فولاد بافت همین ترکیب سهامداری بصورت 60 درصد بخش خصوصی، 20 درصد آن سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران و مابقی آن به بانک صنعت و معدن تعلق دارد.
لازم به یادآوری است که با توجه به این که شهر بافت در منطقه‌ای کمتر برخوردار واقع است، اجرای این کارخانه یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های صنعتی بافت به‌شمار می‌رود و باعث عمران، آبادانی و اشتغالزایی در این منطقه می‌شود. در واقع این طرح در اجرای اصل ۴۴ در سال ۹۵ به بخش خصوصی واگذار شد که با ورود هلدینگ ماهان وابسته به گروه مالی گردشگری آماده بهره‌برداری شد.
بیش از یک سال و نیم است که این واحد تولید آهن‌ اسفنجی وارد مدار تولید شده است. در فاز نخست فولاد بافت برای ۲۵۰ نفر به‌صورت مستقیم و برای حدود ۱۰۰ نفر به‌عنوان نیروی‌های پشتیبان زمینه اشتغال‌زایی ایجاد شده است. در آغاز عملیات فاز دوم فولاد بافت حدود ۳۵۰ نفر نیروی پیمانکار مشغول به کار شده‌اند که با اوج گرفتن کار این تعداد به ۱۵۰۰ نفر نیز افزایش پیدا خواهد کرد. پس از راه‌اندازی فاز دوم، پیش‌بینی می‌شود بین ۸۰۰ تا هزار نفر در این فاز نیز مشغول به کار شوند. در طرح مطالعاتی و چشم‌انداز ۲۰ساله فولاد بافت، یک ‌قطب صنعتی در نظر گرفته ‌شده که می‌تواند چهره کمتر توسعه‌یافته شهر بافت را به صورت کلی دگرگون کند و فضای صنعتی به این شهر ببخشد.
 
 
 
درباره فعالیت‌های این واحد فولادی دنیای اقتصاد با محمد روزبهانی نایب رئیس هیات‌مدیره شرکت احیاء استیل فولاد بافت گفت‌وگویی انجام داده است. روزبهانی درباره تاریخ راه‌اندازی این واحد فولادی عنوان کرد:
فولاد بافت در فاز نخست تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی در 18 فروردین سال 1398 به بهره‌برداری رسیده و مراحل اجرایی فاز دوم جهت تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی و 2.5 میلیون تن گندله شروع شده است. البته افتتاح رسمی کارخانه در فاز اول و کلنگ‌زنی فاز دوم توسط رئیس‌جمهور در آبان ماه سال 1398 انجام شده است.
وی با اشاره به میزان تولیدات شرکت احیا استیل فولاد بافت از زمان راه‌اندازی تاکنون عنوان کرد: در سال 98 این واحد علیرغم کمبود مواد اولیه موفق به تولید 553109 تن آهن اسفنجی شده است. همچنین در نیمه نخست سال 99 توانسته است 357726 تن آهن اسفنجی تولید و تا 28 مهر سال جاری نیز توانسته است 425760 تن با کیفیت مناسب تولید نماید. فولاد بافت همچنین قصد دارد که به تولید 445 هزار تن آهن اسفنجی در 6 ماه دوم سال دست یابد که با این اوصاف به ظرفیت اسمی تولید سالانه 800 هزار تن دست خواهد یافت.
نایب رئیس هیات‌مدیره شرکت احیاء استیل فولاد بافت همچنین با اشاره به گواهینامه‌های که این واحد فولادسازی دریافت کرده است، عنوان کرد: فولاد بافت گواهینامه ایزو 9001 و دریافت گواهینامه 17025 ازمایشگاه را داراست.
روزبهانی با اشاره به روند تولید در این واحد فولادی عنوان کرد: روند تولید در ابتدای سال 1398 با مشکل کمبود گندله ورودی روبه‌رو شده که در یک بازه کوتاه‌مدت منجر به توقف تولید شد، اما در سال 1399 با توجه به مدیریت مناسب تاکنون مشکلی از بابت تامین مواد اولیه و سایر ملزومات تولید وجود نداشته و روند تولید طبق برنامه زمانبندی تداوم داشته است.
برنامه‌های توسعه‌ای فولاد بافت
نایب رئیس هیات‌مدیره شرکت احیا استیل فولاد بافت همچنین با اشاره به برنامه‌های توسعه‌ای که در دست اقدام دارد، عنوان کرد: اجرای فاز دوم فولاد بافت جهت تولید 800 هزار تن آهن اسفنجی و 2.5 میلیون تن گندله است. همچنین ساخت و نصب RO جهت تصفیه پساب فاز اول و ساخت و نصب تصفیه‌خانه فاضلاب بهداشتی جزو اقدام‌های توسعه‌ای این مجموعه به‌شمار می‌رود.
روزبهانی در ادامه با اشاره به مشکلاتی که به واحد فولادی بافت از ابتدا تاکنون با آن روبه‌رو است، خاطرنشان کرد: معمولاً در زمستان واحد با مشکل افت فشار گاز طبیعی روبه‌رو می‌شود. مشکل دیگر که با وجود تحریم‌ها برای ما ایجاد شده، تامین قطعات وارداتی است. همچنین برای تامین برق فاز دوم با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: مشکل تردد کامیون‌های حمل مواد در جاده‌های مواصلاتی شهرستان همواره مشکلاتی را در زمینه تامین مواد اولیه برای ما به‌وجود آورده است. از سوی دیگر نوسان و افزایش قیمت ارز و دلار همواره مشکلاتی برای تامین قطعات یدکی برای تولیدکنندگان به‌وجود آورده است که ما نیز در این زمینه مستثنی نیستیم. البته علاوه بر این مشکلات تحریم‌ها سبب مشکلاتی در زمینه تامین قطعات یدکی شده است.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر