شنبه 7 خرداد 1401  
 
Saturday, May 28, 2022  
 
السبت, شوال 27, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

1400/10/30 پنجشنبه
شناسایی مشکل و انجام اقدام اصلاحی در جهت بهبود عملکرد کمپرسور گاز سیل واحد احیای مجتمع فولاد میانه
از جمله روش‌های جدید و کاملا ایرانی تولید آهن اسفنجی، تکنولوژی PERED می‌باشد.  نوع کمپرسورهای مورد استفاده در این روش از نوع سانتریفیوژی است که از جمله تجهیزات بسیار حساس و حیاتی تولید آهن اسفنجی به‌شمار می‌رود.

هادی عبدی، یاشار فرجیان و علی یعقوبی از مجتمع فولاد میانه


از اوایل راه‌اندازی مجتمع فولاد میانه، کمپرسور گاز سیل بصورت مکرر با مشکل افت فلو مواجه شد. بررسی‌ها نشان داد که علت افت فلو، تشکیل رسوبات در دیفیوزر کمپرسور گاز سیل بوده است. در این نوشتار تشریح می‌شود که چگونه دلایل ایجاد رسوبات مورد ارزیابی قرار گرفت و برای جلوگیری از تشکیل رسوبات، تجهیز نمگیر در ورودی کمپرسور، طراحی، ساخت و نصب شد. نتایج نشان داد که تعبیه‌ی نمگیر باعث تفکیک ذرات معلق آب در گاز سیل به مقدار 360 لیتر بر ساعت شده و علاوه بر رفع مشکل توقفات سیستم، عملکرد کمپرسور گاز سیل نیز بهبود یافت.

طرح مربوط به ساخت و اجرای تجهیز نمگیر در ورودی کمپرسور گاز سیل در زمان تعمیرات سالیانه واحد احیای مجتمع فولاد میانه انجام گرفت. تعمیرات سالیانه در آذرماه سال 1399 اتمام یافت و بعد از آن تا به امروز، مشکلی در کارکرد کمپرسور سیل مشاهده نشده است که این مطلب گواه دیگر بر ارزیابی مثبت در اعمال تغییرات می‌باشد.

با توجه به مطالب فوق‌الذکر می‌توان ادعا کرد مشکلات مربوط به کمپرسور گاز سیل به‌درستی شناسایی شده و  با اضافه کردن تجهیز نمگیر، معضلات مربوطه به‌صورت ریشه‌ای حل شده است.

 تیم مهندسی مجتمع فولاد میانه مشتاقانه و با افتخار آماده انتقال تجربیات خود به دیگر واحدها می‌باشد و امید دارد که با رفع نقص‌های تکنولوژی PERED، نقشی هرچند کوچک در کارنامه‌ی جهانی شدن این طرح بومی را به خود اختصاص دهد.

جهت مطالعه‌ی متن کامل مقاله روی لینک زیر کلیک نمائید.

https://uupload.ir/view/متن_کامل_wvgi.docx/


 
امتیاز دهی