چهارشنبه 29 خرداد 1398  
 
Wednesday, June 19, 2019  
 
الأربعاء, شوال 16, 1440  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار فولاد
1397/10/18 سه‌شنبهسرقینی:
ظرفیت فولاد تا افق 1404 به 55 میلیون تن می رسد
فولادوتوسعه:سرقینی از صادرات فولاد بدون هیچ محدودیتی خبر داد و گفت: صادرات فولاد در سال جاری با افت روبرو نشده است. در حال حاضر ۱۰ درصد از لحاظ وزنی و ۲۳ درصد از لحاظ ارزشی افزایش داشته ایم

به گزارش فولادوتوسعه، در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران جعفر سرقینی معاون معدنی وزارت صمت گفت: با تلاش فولادگران و سرمایه گذاران، ایران جز ۱۰تولید کننده برتر فولاد جهان تبدیل شده است، این در حالی است که سال ۹۲ رتبه ایران ۱۵ بود.

وی پی ریزی اصلی توسعه فولاد را مربوط به دولت مرحوم هاشمی دانست و گفت: در سال ۹۲، زنجیره فولاد کشور ۱۲۰ میلیون تن بوده اما اکنون به ۲۰۵ میلیون تن رسیده است.

سرقینی اظهار کرد: شرط خرید فولاد صرفا از طریق سامانه بهین یاب برداشته شد. امید می رود که با تغییرات آتی، شاهد اتفاقات خوبی در زمینه صادرات باشیم.

وی افزود: میزان ارزبری صادرات هر تن فولاد، با تاسیس واحدهای تولیدی جدید به حداقل خواهد رسید.

وی ادامه داد: ظرفیت فولاد ایران هم اکنون ۳۴میلیون تن است با توجه به این امر تا سال ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن خواهیم رسید.

وی با بیان اینکه تحریم ها و نوسانات ارز باعث شد بازار فولاد با تنش روبرو شود، افزود: در شرایطی اگر بازار فولاد را رها می کردیم به اهداف این صنعت نمی رسیدیم چرا که نباید با برخورداری از سنگ آهن و انرژی ارزان طبق قیمت جهانی بفروشیم.

سرقینی از صادرات فولاد بدون هیچ محدودیتی خبر داد و افزود: عرضه آهن اسفنجی اسلب در بورس اختیاری است و برای سایر محصولات بزودی این اقدام انجام خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری از افزایش صادرات فولاد گفت: صادرات فولاد در سال جاری با افت روبرو نشده است. در حال حاضر ۱۰ درصد از لحاظ وزنی و ۲۳ درصد از لحاظ ارزشی افزایش داشته ایم. فولاد سازان باید تلاش جدی برای صادرات داشته باشند

وی همچنین از ارزبری صنعت فولاد ابراز نگرانی کرد و گفت: هرتن فولاد ۱۰۰دلار ارزبری دارد و این رقم باید کاهش یابد.

سرقینی با بیان اینکه برگشت ارز حاصل از صادرات یک تکلیف قانونی است، گفت: برگشت ارز یک تکلیف قانونی است، مقرر شد فولاد سازان بزرگ برای نحوه بازگشت ارز الگویی ارائه دهند تا طی یک دستور العملی به دولت پیشنهاد دهیم.

وی توسعه اکتشافات را بعنوان یک اصل عنوان کرد و افزود: برای جبران مواد اولیه تا سال ۱۴۰۴ بحث اکتشاف پیگیری خواهد شد، امیدواریم با کشف ذخیره جدید توسعه معادن ادامه یابد.

ضرورت توجه دقیق به بخش تحقیق و توسعه

محمود نیلی احمدآبادی، رییس دانشگاه تهران، در این مراسم با بیان اینکه ایران بهشت منابع است اما آنچه که به منابع زیرزمینی ارزش می دهد منابع انسانی است، گفت: در دنیا در شاخص توسعه منابع انسانی رتبه پنجاهم را داریم اما در به کارگیری منابع انسانی در جایگاه 128 هستیم. به این معنا که در نحوه بهره برداری از این منبع اساسی دچار چالش هستیم.

وی افزود: توسعه کشور بدون درکنار هم قرار دادن منابع ممکن نیست.

نیلی احمدآبادی با اشاره به اینکه اگر در بخش تحقیق و توسعه دقیق عمل نکنیم اتفاق ویژه ای در حوزه دانش و توسعه رخ نمی دهد، تصریح کرد: امریکا، چین و کره در سرمایه گذاری در حوزه تولید دانش بالاترین سهم را دارند. به عنوان مثال، کره جنوبی 4.3 درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف تحقیق و توسعه می کند.

وی افزود: این رقم در ایران 12صدم درصد است که ممکن است دقیق نباشد و در حدود 7 دهم درست باشد.

رییس دانشگاه تهران گفت: باید به گونه ای در اقتصاد عمل کنیم که زیان های اعمال تحریم، عمدتا به تحریم کنندگان وارد شود.

سهم 6.5 درصدی بخش معدن و صنایع معدنی در اقتصاد

حمیدرضا فولادگر، رییس کمیسیون حمایت از تولید با بیان اینکه فولاد را به عنوان صنعت معدنی پیشرو می شناسیم که نقش آفرین در توسعه است، گفت: معدن و صنایع معدنی سهم 6.5 درصدی در اقتصاد دارد.

وی افزود: سهم 1.6 درصدی از تولید فولاد جهانی را داریم. اگرچه برای دستیابی به جایگاه بالاتر، راه بیشتری در پیش داریم.

فولادگر گفت: متصل نبودن زنجیره و نبود استراتژی دقیق، از جمله مشکلات توسعه صنعت فولاد است.

وی افزود: با توجه به سابقه چند هزار ساله ایران در متالورژی، باید در بومی سازی و حمایت از صنعت داخلی تمرکز بیشتری داشته باشیم

 
امتیاز دهی