پنجشنبه 13 آذر 1399  
 
Thursday, December 03, 2020  
 
الخميس, ربيع الثاني 18, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار فولاد
1398/11/21 دوشنبهمشاور میدکو تاکید کرد :
لزوم حرکت متوازن در زنجیره فولاد / واحدهای فولادی جدید با مدرنترین فناوری روز ساخته شوند
مشاور میدکو گفت : برای توسعه صنعت فولاد باید به کل زنجیره آن به عنوان یک کل نگاه کرد و حرکت متوازن از ابتدا تا انتهای زنجیره داشت.

«رضا اشرف سمنانی» در گفت وگو با خبرنگار سایت خبری- تحلیلی معدن24 افزود: فولاد از جمله صنایعی است که برپایه مزیت های نسبی در کشور برنامه ریزی شده و توسعه یافته است.

به گفته وی ، در این صنعت همه مواد معدنی مورد نیاز، انواع انرژی و 50 سال تجربه، همچنین بازارهای داخلی و منطقه ای را در اختیار داریم، به طوری که توانستیم از یک واردکننده به صادرکننده تبدیل شویم.

اشرف سمنانی خاطرنشان کرد:‌ در هر کشوری که ساخت و سازها توسعه یافته، صنعت فولاد نخستین صنعتی است که به آن نیاز وجود داشته و خواهد داشت.

وی به برنامه جامع فولاد اشاره کرد و گفت : برای دستیابی به اهداف تعریف شده و توسعه صادرات، باید واحدهای موجود با بهره وری بالا کار کنند، از نظر فناوری به روز شده، هزینه های خود را کاهش داده و محصولات متنوع تری تولید کنند، همچنین در این راستا باید از حداکثر توان تولید داخل استفاده کرد.

مشاور میدکو ادامه داد: همچنین واحدهای جدیدالاحداث باید به جدیدترین فناوری های روز تجهیز شوند تا قدرت رقابتی بالاتری داشته باشند.

وی بیان داشت: به طور مثال در گاز طبیعی مزیت داریم، یا باید بهترین نوع فناوری را بکار بگیریم تا دوستدار محیط زیست باشد ؛ اما در عمل بجز فناوری پرد، هیچ فناوری در این صنعت از خودمان نداشته ایم.

** چالش های صنعت فولاد

اشرف سمنانی در ادامه به چالش های این صنعت اشاره کرد و گفت: در بررسی مسائل صنعت فولاد باید به آن به عنوان یک زنجیره کامل نگاه کرد، همانطور که در گذشته در موضوع ذوب آهن، کارخانجات و معادن آن با هم و در کنار هم دیده می شد.

وی اضافه کرد: باید به تناسب توسعه صنعت فولاد، به همان میزان اکتشافات مان توسعه یابد، زیرا تامین ماده معدنی باید در اولویت قرار بگیرد، به همین دلیل باید اکتشافات را وسیعتر و در مناطقی گستره تر دنبال کرد تا در قدرت رقابتی این صنعت موثر باشد.

مشاور میدکو در موضوع ارتقای فناوری ها به ارتباط خوب صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: امروز بحث نانو فولادها در صنعت فولاد و نانو متریال ها در معادن مطرح است و بسیاری صنایع در بُعد صنایع مخصوص و تمیز، مصرف کننده فولاد هستند، همچنین پایه صنایع ساختمان سازی، زیرساخت های اساسی، صنعت ریلی و غیره فولاد است.

وی خاطرنشان کرد: ‌صنعتی سازی فولاد در کشور به خوبی دنبال شده و می توان آن را ارتقا داد.

اشرف سمنانی تاکید کرد:‌ امروز کشورهای منطقه و همسایگان، به دلیل افزایش جمعیت یا تخریب ها و جنگ های داخلی و خارجی همگی در حال توسعه اند و می توانند به رشد و شکوفایی هر چه بیشتر این صنعت کمک کنند.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران می تواند در ساخت واحدهای صنعتی، بهره برداری های صنعتی و دادن محصولات در کل زنجیره صنعت فولاد نقش بی بدیلی در منطقه داشته باشد.

مشاور میدکو یادآوری کرد:‌ شاید در همه کشورهای اطراف ایجاد یک صنعت به صرفه نباشد، زیرا شاید مزیت نسبی لازم را نداشته باشند، اما ایران با در اختیار داشتن همه مواد اولیه، گاز طبیعی و غیره از چنین ظرفیتی برخوردار است.

وی گفت: پتانسیل زنجیره کامل فولاد ویژه ایران است، تازه این در شرایطی است که اکتشافات کافی در کشور انجام نشده و در این زمینه جای کار زیادی وجود دارد.

این فعال معدنی تصریح کرد:‌ هرچند در شرایط کنونی با توجه به موجودی مواد اولیه، حرکت این صنعت قابل قبول است اما در ادامه راه باید زنجیره این صنعت متوازن باشد.

وی یادآور شد: برخی کارخانجات فولادسازی در مناطقی واقع شده اند که مواد معدنی در آن وجود ندارد، همچنین شبکه های زیرساختی باید برای ظرفیت های بالاتر این صنعت آماده شود و ظرفیت هایمان باید رقابتی و متوازن باشد تا حداکثر ارزش افزوده را در طول زنجیره داشته باشیم.

مشاور میدکو تاکید کرد:‌ از آنجایی که صنایع کشور نیازمند توسعه هستند، هرچه به سمت فولادسازی صنعتی حرکت کنیم و بطور نمونه فولادهای تمیز، آلیاژی و غیره تولید کنیم، ارزش افزوده بالاتری خلق خواهد شد.

وی ادامه داد: باید تنوع بازار را در این صنعت دنبال کنیم که راهکار آن افزایش بازار داخلی به ویژه در مصرف کنندگان داخلی نظیر ساختمان و صنایع است و در کنار آن به وسیعتر کردن بازارهای منطقه ای بیندیشیم

 
امتیاز دهی