سه‌شنبه 29 مهر 1399  
 
Tuesday, October 20, 2020  
 
الثلاثاء, ربيع الأول 03, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار فولاد
1399/6/18 سه‌شنبه
تعین ضرایب جدید زنجیره فولاد ، شاید پس از تعین وزیر صمت
آنطور که رئیس انجمن سنگ آهن ایران اعلام کرده ، چهارشنبه هفته جاری جلسه ای با دکتر اسماعیلی معاونت معدنی وزارتخانه درخصوص تعیین تکلیف قیمت‌گذاری زنجیره فولاد خواهند داشت ، اما گفت :  به نظر می رسد تا تعیین تکلیف وزیر صنعت تصمیم عاجلی در این زمینه گرفته نشود.

مهرداد اکبریان” در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار سایت خبری - تحلیلی معدن ۲۴ افزود :  در جلسه چهارشنبه آینده مجدداً مواضع خود را به نمایندگی از بخش معدن کشور در این موضوع مطرح خواهیم کرد ، مسائلی که کار کارشناسی روی آنها انجام شده و با توجه به تغییر نیافتن شرایط و داده ها از موضع خود کوتاه نخواهیم آمد.

اکبریان خاطرنشان کرد :  هنوز زنجیره فولاد به نفع وسط این زنجیره یعنی شمش سازان است که از حمایت های دولتی برخوردار بوده و رضایت نسبی در کار دارند ، اما دو سمت ابتدایی و انتهای زنجیره فولاد در شرایط خوبی نیستند.

به گزارش معدن ۲۴، در هفته های گذشته ، برگزاری جلسه در خصوص تعیین ضرایب جدید محصولات زنجیره فولاد با حضور کارشناسان انجمن سنگ آهن ، انجمن تولیدکنندگان فولاد و همچنین نمایندگان خانه معدن ایران و کمیسیون معدنی اتاق ایران و کارشناسان وزارت صمت ، هرچند بسیار خوب پیش رفت اما به نتیجه نرسید و مقرر شد معاونت معدنی وزارتخانه در این زمینه رای و نظر نهایی را اعلام کند.

جلساتی که به گفته رئیس انجمن سنگ آهن ایران ، یکی از کامل ترین مشورت هایی بوده که در سالهای گذشته دولت از بخش خصوصی و بنگاه های صنعتی و معدنی گرفته و این رویه برخلاف روال سال‌های گذشته وزارتخانه بوده که بدون مشورت با صاحبان صنایع و معادن و بخش خصوصی به صورت دستوری قیمتها و نرخ ها را تعیین و اعلام می‌کرده است.

با برگزاری این جلسات ، دو طرف فولادی ها و معدنی ها در مبانی اصلی به توافق رسیده بودند و نسبت به روزهای نخست نظرها و آراء خود را تعدیل کرده بودند ، در نهایت اما با اینکه دیدگاه بسیار به هم نزدیک شده بود و بر خلاف روزهای نخست و جلسات نخست که بین ۵ تا ۶ درصد در هر یک از ضرایب سنگ آهن دانه بندی ، کنسانتره، گندله ، آهن اسفنجی اختلاف نظر بین دو طرف وجود داشت ، اما اکنون اعداد نزدیکتری را پیشنهاد می کردند و هر جلسه شاهد کاهش مشکلات بیشتری نسبت به جلسه قبل بودیم ، اما در نهایت رسیدن به اعداد نهایی برای نمایندگان سخت می نمود.

اکبریان در این زمینه می گوید :  کل صنایع معدنی کشور، نمایندگی انجمن سنگ آهن را در این جلسات پذیرفته بودند اما در بخش فولاد این اتفاق نظر احساس نشد.

وی به چندی پیش اشاره کرد که نورد کاران فولادی از مجموعه انجمن فولاد کشور جدا شدند ، زیرا در شرایط جدید امکان تضاد منافع بین آنها وجود داشت و شاید همین مسئله سبب شود تا شاهد ظهور سندیکاها و انجمن های متفاوتی در آینده باشیم.

انتظار می رود حال که همه چیز به معاونت معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت سپرده شده و کارشناسان این معاونت نیز جداول قیمتی انجمن سنگ آهن ، پیشنهادات فولادسازان و همچنین پیشنهادات بینابینی اتاق بازرگانی و خانه معدن ایران را دیده و شنیده‌اند ، شاهد اعلام ضرایبی باشیم که خواسته های دوطرف را پاسخگو باشد.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر