يكشنبه 5 خرداد 1398  
 
Sunday, May 26, 2019  
 
الأحد, رمضان 21, 1440  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1397/5/14 يكشنبه شریعتمداری:
نقشه راه معدن و صنایع معدنی به زودی رونمایی می شود ایمیدرو مسئول ادامه اکتشافات است
وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت از رونمایی نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی در آینده نزدیک خبر داد .محمد شریعتمداری این خبر را در افتتاحیه نخستین کارخانه تولید کنسانتره از کم عیارهای هماتیت در جلال آباد زرند داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، محمد شریعتمداری که امروز در جلال آباد در زرند کرمان اظهار داشت: یکی از وعده های من در شروع دولت دوازدهم این بود که برنامه 4 ساله ای را برای توسعه معدنی کشور تهیه و به اجرا در بیارم و به لطف الهی با نظرخواهی از همه اصحاب فکر و اندیشه، نقشه راه معدن و صنایع معدنی پیش روی ماست و به زودی رونمایی می شود .

وی افزود : با استفاده از این نقشه، می دانیم در چه زمینه ای با چه اهداف و سرعتی در این حوزه حرکت کنیم. بدون نقشه راه، حرکت خطاست و در حوزه صنایع معدنی- که به گفته رهبری یکی از پتاسیل های جایگزین نفت است- زیبنده نبود که بدون نقشه راه قدم برداریم .

شریعتمداری تصریح کرد: توجه ویژه ای بر استفاده از ذخایر و معادن کوچک در این نقشه راه داشته ایم و راه حل هایی را برای استفاده از ذخایر معادن کوچک برای توسعه معدنی پیش بینی کرده ایم.

شریعتمداری خاطرنشان کرد: نبود نقشه جامع حوزه معدن و صنایع معدنی باعث ایجاد بی توازنی در زنجیره حوزه صنایع معدنی اعم از حوزه کنسانتره، آهن اسفنجی گندله و .. شده بود که به تدریج و با دسترسی به این سند جامع برطرف می شود .

وزیر صنعت، معدن و تجارت شرکت فکور صنعت تهران را مایه فخر و مباهات صنایع معدنی ایران دانست و گفت: این مجموعه صنعتی بزرگ، تاکنون در سطح کشور 32 میلیون تن ظرفیت تولید آهن را در عرصه های گوناگون به اجرا در آورده است .

وی افزود: در همه دنیا، توسعه فولاد به دلیل آثار و نتایج بالای آن، مولفه مهمی برای توسعه همه جانبه و متوازن است و امروز دارنده یکی از مهمترین و پرافتخار ترین صنایع معدنی در حوزه فولاد در دنیا هستیم .

وی ادامه داد: یکی از تاکیدات ما برای توسعه فعالیت های معدنی، توجه به موضوع اکتشاف است که این فعالیت ها در دولت های یازدهم و دوازدهم قابل مقایسه با همه ادوار فعالیت اکتشافی در حوزه معدن (هم ژئوفیزیک هوایی و هم ژئوشیمی) در سطح و عمق است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: با تهیه نقشه جامع راه 4 ساله توسعه معدنی ایران، ما برای اولین بار در تاریخ، تقسیم کار روشنی بین فعالیت های سازمان های زمین شناسی و اکتشافات معدنی ایران و ایمیدرو داریم که با استفاده از همه توان بخش خصوصی برای توسعه اکتشاف -که پایه توسعه معدنی هست- قدم های اساسی تری بر می داریم .

اکتشاف ذخیره بزرگ سنگ آهن در یزد

شریعتمداری در ادامه از اکتشاف یک ذخیره بزرگ سنگ آهن در استان یزد سخن گفت و افزود: هم اینک در استان یزد معادل همه ذخایر سنگ آهن موجود کشور، ذخایر سنگ آهن شناسایی (به صورت زیرزمینی) کشف کرده ایم که به تدریج دارای صرف اقتصادی خواهد شد .

وی اظهارکرد: اکتشاف از مهمترین عناصر کار ما است و اکتشافات تکمیلی مثل سرمایه گذاری در یک واحد تولیدی به شمار می رود.

وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت تاکید کرد: در این میان، ایمیدرو مسوول است که اکتشاقات تکمیلی را تا قبل از دریافت پروانه بهره برداری انجام دهد .

2 طرح توسعه ای دیگر در منطقه

شریعتمداری با بیان اینکه یکی دیگر از مسایل مهم زیست محیطی توجه به حوزه آب است افزود: طرحی در مهر 96 برای آبگیری از باطله ها شروع شد که اکنون 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در شهریور سال جاری راه اندازی می شود که با بهره برداری از این واحد، از اتلاف یک هزار مترمکعب آب در سال جلوگیری می کند .

وی افزود: در طرح دیگری که در این مجموعه اجرا می شود، احداث کارخانه تولید سنگ آهن نرمه با عیار 61 درصد است که 130 هزارتن سنگ آهن به مجموعه فولادسازی اضافه می کند و حاصل آن زمینه اشتغال برای هزار نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم خواهد بود.


 
امتیاز دهی