چهارشنبه 29 خرداد 1398  
 
Wednesday, June 19, 2019  
 
الأربعاء, شوال 16, 1440  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1397/10/16 يكشنبهمعاون برنامه ریزی و توسعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرد:
برنامه اکتشاف، ظرفیت سازی و توسعه معادن کوچک
معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اعلام کرد: در راستای اجرای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس؛ انجام اکتشاف، ظرفیت سازی و توسعه این نوع معادن در برنامه ریزی قرار گرفته است

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، خدایار کریم نژاد با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه فعال سازی معادن کوچک مقیاس، برای رونق اقتصادی کشور و به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته، امری ضروری است، اظهار داشت: این معادن به هم افزایی دانش فنی و فناوری، تامین منابع مالی، امید، انگیزه و توجه بیشتر نیاز دارند. در عین حال، برای تامین مواد اولیه شرکت های بزرگ، نیاز به فعال سازی این نوع معادن است.

وی افزود: بخش معادن کوچک مقیاس طی سال های گذشته در ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد و شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران برای تامین برخی از مواد اولیه معدنی و نیاز صنایع، این برنامه را در فعالیت های خود قرار داده بود.

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران تصریح کرد: با هماهنگی معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، در بهمن سال گذشته، بین خانه معدن، انجمن سنگ آهن و برخی شرکت های بزرگ مصرف کننده مواد معدنی، تفاهم نامه هایی منعقد شد و در نهایت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به عنوان مجری طرح، اقدامات و هماهنگی لازم را آغاز کرد.

وی ادامه داد: از این رو، طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، به بررسی و رفع مشکلات این نوع معادن می پردازد.

ارائه تسهیلات برای رفع مشکلات

کریم نژاد با اشاره به اینکه در جریان اجرای طرح احیا، فعال سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس، مشکلات معادن کوچک قابل بررسی خواهد بود، گفت: این مشکلات می تواند شامل دانش فنی و مهندسی (اکتشاف، استخراج و فرآوری)، آموزش تخصصی ایمنی و فنی، تامین زیرساخت ها، تامین منابع مالی از روش های مختلف و غیره باشد.

وی افزود: ارائه تسهیلات از طریق صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی، پیش خرید محصول، ایجاد کنسرسیوم، سرمایه گذاری مشترک و توسعه واحدهای فرآوری سیار از جمله راه کارهای قابل طرح برای راه اندازی این معادن است.

حضور تشکل ها برای اجرای بهتر طرح

معاون برنامه ریزی و توسعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با بیان اینکه حضور تشکل های معدنی و تخصصی نظیر خانه معدن و انجمن سنگ آهن به نوعی کمک در انجام فرآیند ارتباط با معدنداران و اجرای بهتر طرح یاد شده خواهد بود، اذعان کرد: در دستورالعمل های تهیه شده -که به تایید شورای هماهنگی رسیده- نحوه حضور انجمن های تخصصی به تناسب نوع فعالیت و تصمیم تعریف شده است.

وی ادامه داد: با توجه به هدف حمایت و توانمند سازی معدنداران، خرید و فروش معادن خط قرمز تصمیمات و هدف، مشارکت در اجراست.

رشد 18 درصدی تولید فولاد خام در 8 ماه

 رشد 18 درصدی تولید فولاد خام در 8 ماه دنیای معدن - آمار عملکرد واحدهای فولادسازی عمده کشور تا آبان ماه امسال نشان داد: تولید فولاد میانی ( خام) به رقم 16 میلیون و 640 هزار تن رسید که نسبت به دوره مشابه پارسال 18 درصد رشد نشان می دهد.

 

گزارش روز شنبه، آمار جداول منتشر شده انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می دهد، پارسال در دوره هشت ماهه، 14 میلیون و 169 هزار تن فولاد خام (میانی) تولید شد.

علاوه براین کل محصولات فولادی تولیدی در این مدت 14 میلیون و 232 هزار تن بود و در مقایسه با هشت ماه 96 (12 میلیون و 993 هزار تن)، 10 درصد رشد را ثبت کرد.

آمار مربوطه نشان می دهد تولید بیلت و بلوم (شمش) در هشت ماه امسال به 9 میلیون و 258 هزار تن رسید که 23 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

همچنین تولید اسلب (شمش) در این مدت با رقم هفت میلیون و 382 هزار تن در مقایسه با مدت مشابه پارسال 11 درصد رشد نشان می دهد؛ میزان تولید آهن اسفنجی نیز در هشت ماهه امسال 17 میلیون و 363 هزار تن بود که در مقایسه با 14 میلیون و 600 هزار تن عملکرد دوره مشابه پارسال 19 درصد افزایش نشان می دهد.

** رشد تولید 22 درصدی میلگرد

براساس این آمارها، تولید میلگرد در مدت هشت ماهه امسال نیز پنج میلیون تن بود و در مقایسه با چهار میلیون و 102 هزار تن عملکرد دوره مشابه در سال گذشته 22 درصد رشد یافت.

علاوه بر این، تولید ورق گرم نیز در این مدت پنج میلیون و 555 هزار تن و ورق سرد یک میلیون و 652 هزار تن بود که به ترتیب در مقایسه با مدت مشابه پارسال 9 و پنج درصد افزایش یافت.

تولید تیرآهن نیز در دوره مورد بررسی 606 هزار تن، ورق پوششدار 909 هزار تن و سایر اقلام فولادی به 510 هزار تن رسید که به ترتیب 9 ، 10 و هشت درصد نسبت به هشت ماهه مشابه در سال 96 کاهش نشان می دهد.

** صادرات بیش از 3.3 میلیون تنی فولاد خام

بررسی جداول آماری یاد شده نشان می دهد در زمینه صادرات فولاد در مدت هشت ماهه امسال صادرات فولاد خام (میانی) به رقم سه میلیون و 353 هزار تن رسید که نسبت به چهار میلیون و 225 هزار تن مدت مشابه سال 96 کاهش 21 درصدی دارد.

کل محصولات فولادی صادراتی در دوره مورد بررسی به رقم یک میلیون و 920 هزار تن رسید که در مقایسه با رقم 940 هزار تن صادرات هشت ماهه پارسال رشد 104 درصدی را نشان می دهد.

این آمار نشان می دهد صادرات بیلت و بلوم (شمش) در هشت ماهه امسال به رقم 2 میلیون رسید و نسبت به عملکرد دوره مشابه پارسال(2 میلیون و 325 هزار تن)، کاهش 14 درصدی دارد.

همچنین اسلب (شمش) صادراتی فولادسازان به رقم یک میلیون و 353 هزار تن رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال، 29 درصد افت یافت.

علاوه براین، صادرات آهن اسفنجی نیز به میزان 400 هزار تن در هشت ماهه 97 رقم خورد که نسبت به 507 هزار تن عملکرد هشت ماهه منتهی به آبان پارسال 21 درصد کاهش نشان می دهد.

** صادرات ورق پوششدار بالاترین میزان رشد

آمار صادرات تیرآهن، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوششدار و دیگر اقلام فولادی در مدت هشت ماهه امسال نشان می دهد که بالاترین رشد صادرات مربوط به ورق پوششدار نسبت به عملکرد دوره مشابه سال گذشته 181 درصد است.

میزان صادرات ورق پوششدار در دوره این گزارش به 121 هزار تن رسید که در مقایسه با عملکرد 43 هزار تنی دوره مشابه پارسال 181 درصد رشد نشان می دهد.

صادرات میلگرد نیز به 976 هزار تن رسید، ورق سرد به میزان 18 هزار تن، تیرآهن 172 هزار تن و ورق گرم نیز 517 هزار تن بود که به ترتیب 173 درصد، 157، 52 و 39 درصد افزایش در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته را ثبت کردند.

علاوه براین، صادرات سایر اقلام فولادی نیز در دوره مورد بررسی 116 هزار تن بود که نسبت به 46 هزار تن عملکرد دوره هشت ماهه سال 96 رشد 152 هزار تنی دارد.

** کاهش 18 درصدی واردات فولاد خام

برابر آمار مورد بررسی، میزان واردات فولاد میانی( خام) در دوره مورد بررسی به رقم 27 هزار تن رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 18 درصد کاهش داشت و کل محصولات فولادی وارداتی نیز برابر با 693 هزار تن بود که نسبت به هشت ماهه 96 بیش از 54 درصد کاهش داشت.

اسلب (شمش) وارداتی نیز در هشت ماهه امسال به یک هزار تن رسید در حالی که در دوره مشابه پارسال 12 هزار تن بود و به این ترتیب 92 درصد کاهش دارد.

عملکرد واردات بیلت و بلوم نیز رقم 26 هزار تنی را نشان می دهد که نسبت به 21 هزار تن واردات هشت ماهه پارسال 24 درصد رشد دارد.

** افت 72 درصدی واردات ورق گرم

جداول آماری مورد بررسی نشان می دهد که واردات تیرآهن، میلگرد، ورق گرم، ورق سرد، ورق پوششدارو سایر اقلام فولادی وارداتی در دوره هشت ماهه امسال نیز کاهش داشت. در زمینه ورق گرم با 72 درصد بیشترین افت را نسبت به دوره مشابه در سال 96 شاهد بودیم.

میزان واردات ورق گرم در دوره این گزارش 178 هزار تن شد که در مقایسه با 637 هزار تن عملکرد هشت ماهه پارسال، 72 درصد کاهش یافت.

واردات تیرآهن در این مدت 20 هزار تن، میلگرد 30 هزار تن، ورق سرد 232 هزار تن، ورق پوششدار 196 هزار تن و سایر اقلام فولادی وارداتی به 37 هزار تن رسید که به ترتیب 17 درصد، 45، 50، 25 و 30 درصد کاهش در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته دارد.

به گزارش ایرنا، صادرات محصولات معدن و صنایع معدنی در هشت ماهه امسال به رقم 6 میلیارد و 874 میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد هفت درصدی را نشان می دهد.

هشت ماهه امسال بیش از 39 میلیون و 882 هزار و 882 تن انواع محصولات معدن و صنایع معدنی به ارزش 6 میلیارد و 874 میلیون و 130 هزار دلار صادر شد که از نظر وزنی 10 درصد کاهش، اما نگاه ارزشی هفت درصد افزایش نشان می دهد.

بر پایه این گزارش، در این مدت صادرات محصولات زنجیره فولاد به رقم سه میلیارد و 298 میلیون و 923 هزار دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 46 درصد رشد نشان می دهد

 
امتیاز دهی