شنبه 3 آبان 1399  
 
Saturday, October 24, 2020  
 
السبت, ربيع الأول 07, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1399/5/29 چهارشنبه
اتمام ذخایر معادن کوچک مقیاس تا سال ۲۰۵۰
 رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با بیان اینکه بر اساس برآوردهای جهانی تا سال 2050 ذخایر معادن کوچک مقیاس به پایان می رسد ، گفت :  عمق اکتشاف ما خیلی کم است ، به این ترتیب برای اینکه بتوانیم بقای خود را در بحث مواد معدنی و تامین خوراک کارخانه ها حفظ کنیم ، باید به عمق توجه کنیم.

  دکتر علیرضا شهیدی با بیان این که در حالی که حدود ۶۶ درصد کل معادن کشور مواد غیرفلزی و مصالح ساختمانی را در خود جای داده اند و مقدار کمی منابع فلزی دارند ، بر اهمیت معادن کوچک تاکید کرد و افزود :  معادن کوچک می توانند در اشتغال اثرگذار باشند. باتوجه به اینکه معادن کوچک به سرمایه گذاری کمی نیاز دارند بخش خصوصی به راحتی می تواند در آن ورود کرده و دست به فعالیت بزند ، به این ترتیب کوچک مقیاس ها در رشد اشتغال تاثیر بسزایی دارند.

شهیدی درباره اهمیت توجه به اکتشاف ذخایر پنهان خاطرنشان کرد :  در کل دنیا شرکت های معدنی بزرگ به این نتیجه رسیده اند که ذخایر معادن کوچک مقیاس تا سال ۲۰۵۰ به اتمام می رسد ؛ درنتیجه باید هدف آنها اکتشاف ذخایر پنهان باشد.

معاون وزیر صنعت ، معدن وتجارت با اشاره به اقدامات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور برای رشد اکتشافات گفت :  از سال ۱۳۸۱ موضوع ژئوفیزیک هوایی را مورد توجه قرار داده ایم تا به اکتشاف ذخایری برسیم که در زیر زمین نهفته هستند و شاهدی از آنها در سطح زمین دیده نمی شود.

وی با بیان این که این معادن براساس آمارها و مطالعات در عمق ۱۰۰ تا ۱۵۰ متری زمین قرار دارند ، خاطرنشان کرد :  این در حالی است که عمق اکتشاف ما خیلی کم است، به این ترتیب برای اینکه بتوانیم بقای خود را در بحث مواد معدنی و تامین خوراک کارخانه ها حفظ کنیم باید به عمق توجه کنیم.

شهیدی با بیان این که بر اساس برنامه های وزارت صمت ، احیای معادن کوچک مقیاس برعهده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی است ، گفت :  قرار شده این شرکت در سال ۱۳۹۹ دست به آسیب شناسی حدود ۱۰۲۰ معدن کوچک مقیاس بزند تا مشکلات شان را حل کند ؛ به عبارتی کلینیکی ایجاد شده تا وضعیت معادن کوچک مقیاس بررسی شود تا دوباره به چرخه تولید بازگردند.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با اشاره به پیشینه این سازمان برای ورود به موضوع معادن کوچک ، تصریح کرد :  این سازمان در دهه ۸۰ در ۱۰ استان فعالیت هایی را انجام داده و به توسعه اکتشاف معادن کوچک کمک کرده ؛ به طور مثال برای برخی از معادنی که به واسطه نقصان در بخش اکتشاف تعطیل شده بودند ، اقدامات اکتشافی و ژئوفیزیک انجام داده است.

به نقل از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وی ادامه داد :  در حال حاضر وظیفه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اکتشاف مواد معدنی است و موضوع معادن کوچک ارتباطی به شرح وظایف ما ندارد ؛ البته اگر از ما درخواست شود به طور حتم به فعالان این حوزه کمک می کنیم.


 
امتیاز دهی