دوشنبه 15 آذر 1400  
 
Monday, December 06, 2021  
 
الإثنين, جمادى الأولى 02, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1400/6/30 سه‌شنبه
پیش بینی یک میلیون و ۲۰۰ هزارتنی واردات زغال سنگ برای امسال
دبیر انجمن زغالسنگ ایران : افزایش تولید زغالسنگ در کشور نیازمند برنامه ریزی و سرمایه گذاری در این حوزه است که متاسفانه به دلیل قیمت زغالسنگ ، صرفه اقتصادی برای حضور سرمایه گذاری برای این بخش وجود ندارد. سال گذشته میزان واردات به یک میلیون تن رسید و برای امسال نیز پیش بینی می‌شود رقم واردات به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد.

 سعید صمدی در گفت‌وگویی درخصوص وضعیت معادن زغال سنگ کشور و روند فعالیت آنها در ۶ ماهه دوم امسال اظهار کرد : اگر قرار به افزایش میزان تولید در معادن زغالسنگ کشور باشد، نیازمند یک دوره ۳ ساله است؛ بنابراین تولید معادن در ۶ ماهه دوم امسال نسبت به مدت زمان ۶ ماهه نخست تغییری نخواهد کرد.

به گفته وی، در ۵ سال اخیر میزان تولید زغالسنگ در کشور حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن بوده و تغییر آنچنانی در این رقم دیده نشده است، این درحالی است که مصرف زغال در کشور رو به افزایش است.

وی درخصوص واردات زغالسنگ به کشور گفت : ۶ سال پیش کل واردات زغال سنگ معادل ۱۵ درصد از تولید داخلی یعنی حدود ۳۰۰ هزارتن بود که عمدتا مصرف کنندگان، زغال سنگ کیفی وارد می کردند، اما سال گذشته میزان واردات به یک میلیون تن رسید و برای امسال نیز پیش بینی می‌شود رقم واردات به یک میلیون و ۲۰۰ هزارتن برسد.

به گفته صمدی، تا زمانی که فکر اساسی برای قیمت تمام شده زغال سنگ در ایران اندیشیده نشود، وضعیت تولید این کانی در کشور تغییری نخواهد کرد و نمی توان منتظر تحول بنیادی در صنعت زغال بود.

دبیر انجمن زغالسنگ ایران ادامه داد : در حال حاضر تنها معادن قدیمی زغال سنگ می‌توانند با قیمت های فعلی به فعالیتشان ادامه دهند اما سرمایه گذاری جدید در این حوزه از صرفه اقتصادی به دور است.

به گفته صمدی، بالا رفتن قیمت تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای معدنکاری همچون آرک و ریل یکی از مشکلات اصلی معادن زغال سنگ است. این دو محصول اکنون توسط ذوب آهن اصفهان تولید می‌شود و اجازه واردات آنها نیز به دلیل تولید در داخل کشور وجود ندارد. از سوی دیگر می‌بینیم که قیمت هرتن ریل در بازارهای جهانی مانند چین، اوکراین و روسیه (بازار وارداتی ایران برای تامین آرک و ریل) حدود ۸۵۰ تا ۹۰۰ دلار است اما قیمت ریل و آرک در ایران حدود ۲هزار دلار است. بنابراین با این شرایط نمی‌توان برای جذب سرمایه‌گذار امیدوار بود. چرا که معادن نیز با این شرایط به سمت ورشکستگی و عدم تولید پیش خواهند رفت.

وی ادامه داد : پیشنهاد می‌شود ریل و آرک تولیدی در داخل با قیمت جهانی به معدنداران فروخته شود. در این صورت صرفه برای ادامه تولید زغال سنگ برای معدنداران وجود خواهد داشت.

دبیر انجمن زغال سنگ ایران افزود : در حال حاضر قیمت زغال سنگ داخلی از نوع هارد یک‌سوم قیمت جهانی یعنی حدود ۱۲۰ دلار بوده و این درحالی است که واردات این نوع از زغال سنگ حدود ۴۰۰ دلار برای مصرف کننده هزینه در بر خواهد داشت.

به گفته وی، میزان سرمایه گذاری در معادن زغال سنگ بسیار کم بوده و تنها معدن زغال سنگ طبس است که بعد از انقلاب سرمایه گذاری روی آن انجام گرفته است.

صمدی درخصوص واکسیناسیون کارگران معادن زغال سنگ نیز گفت: حدود ۴ ماه پیش برخی مدیران معادن به واکسینه کردن کارگران خود اقدام کردند و اکنون مابقی افراد نیز بر اساس شرایط سنی خود می‌توانند در برابر کرونا واکسینه شوند.


 
امتیاز دهی