دوشنبه 15 آذر 1400  
 
Monday, December 06, 2021  
 
الإثنين, جمادى الأولى 02, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1400/6/31 چهارشنبه
حفاری و نگهداری سنتی ، عوامل اصلی حوادث کار در معادن
معاون روابط کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در یکصد و هفتادمین نشست شورای عالی حفاظت فنی گفت : دو موضوع حفاری و نگهداری سنتی از عوامل اصلی حوادث کار در معادن است.

 حاتم شاکرمی گفت : در کشور بیش از 5 هزار و 500 معدن وجود دارد و حدود 90 معادن فعال در حوزه ذغال سنگ فعالیت دارند که روش های استخراج در بیش از 90 درصد این معادن عمدتاً به صورت سنتی و تقریباً نا ایمن است.

وی راهکار ارتقای ایمنی نیروی کار شاغل در معادن و افزایش بهره وری را عبور از روش های سنتی و به کارگیری تکنولوژی نوین عنوان کرد.

شاکرمی افزود : از شرکت های دانش بنیان که دارای قابلیت های فنی بالایی هستند می توان برای تغییر روش های سنتی در استخراج معادن کمک گرفت و امیدواریم وزارت صمت و شورای عالی معادن نیز تصمیم اساسی برای ایمن سازی معادن بگیرند.

رئیس شورای عالی حفاظت فنی خاطرنشان کرد : متأسفانه بعضی از شرکت هایی که این معادن را در اختیار دارند تصور می کنند اگر کار را به پیمانکار واگذار کنند در رابطه با نیروی کار دیگر مسئولیتی ندارند، در صورتی که این شرکت ها در رابطه با شرایط محیط و امور رفاهی کارگران همواره دارای تعهد هستند.

وی در ادامه ضمن اشاره به ماده 13 قانون کار گفت : به استناد این ماده قانونی، مسئولیت نظارتی صاحب و مالک معدن به عنوان مقاطعه دهنده در واگذاری فعالیت ها به پیمانکاران، سلب نمی شود.

در ادامه این نشست، علی مظفری، دبیر شورای عالی حفاظت فنی و مدیرکل بازرسی کار ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص سفر هیأت کارشناسی بازدید کننده از معدن ذغال سنگ شهرستان طبس گفت : فناوری، رکن ارتقای ایمنی در کارگاه ها است و در غالب کشورهای توسعه یافته، تلاش برای کاهش اثرات رفتاری کارگر، موضوع ایمنی کار محسوب می شود، بنابراین ارتباط خطای انسانی در وقوع حوادث به حداقل می رسد.

در ادامه این نشست ، بازنگری آیین نامه حفاظتی حفر چاه های دستی از سوی اعضا بررسی شد.

این آیین نامه در سال 1364 به تصویب شورای عالی حفاظت فنی رسیده و با توجه به بازخوردهایی که در بحث بررسی حوادث ناشی از کار در سطح کشور وجود داشت بازنگری شد و پس از بررسی در نشست های متعدد کمیته تخصصی در دستور کار شورا قرار گرفت.


 
امتیاز دهی