شنبه 1 آبان 1400  
 
Saturday, October 23, 2021  
 
السبت, ربيع الأول 17, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1400/7/14 چهارشنبهصالحی ، معاون خرید ذوب آهن اصفهان :
قیمت زغال ‌سنگ بالا رفت ، کیفیت بالا نرفت
در حالی که زمزمه افزایش قیمت مجدد زغال سنگ شنیده می‌شود ، ذوب آهن اصفهان که تنها مصرف کننده و مشتری زغال سنگ کک شو برای کوره های ذوب خود می‌باشد هرگونه افزایش قیمت زغال سنگ را قبول ندارند و معتقدند وقتی قیمت زغال سنگ درصدی از شمش خوزستان است و با افزایش قیمت در بازار داخلی و بین‌المللی افزایش می‌ یابد هرگونه افزایش جدید دیگری را قبول ندارند و آن را اجحاف به ذوب آهن اصفهان می‌دانند.

از سوی دیگر تولید کنندگان زغال‌سنگ کشور به بالا رفتن هزینه‌های تولید اشاره می‌کنند و خواستار واقعی شدن قیمتها شوند تا طرح های توسعه‌ای و زیر ساختی مورد نیازشانم را عملیاتی کنند.

نه توسعه اجرایی شد نه کیفیت عملیاتی

در این باره معاون خرید ذوب آهن اصفهان با بیان این مطلب به خبرنگار دنیای معدن گفت : ذوب آهن اصفهان در سال یک میلیون و 800هزار تن کنسانتره کیفی زغال نیاز دارد؛ این در حالی است که تنها 1میلیون و 200 هزار تن زغال کک‌شو مورد نیازش را از داخل می‌تواند تامین کند.

مهندس محمدجعفر صالحی افزود : به ناچار مابقی نیاز خود را از خارج وارد می‌کنیم نه تنها برای تامین نیاز کارخانه به زغال سنگ بلکه به این دلیل که 600هزار تن کنسانتره وارداتی را با زغال داخلی که بی‌کیفیت هست مخلوط کرده تا به کیفیت مورد نظر برای ذوب سنگ آهن برسیم.

او با اشاره به اینکه به رغم ذخایر بسیار عظیم زغال‌سنگ، تولید سالانه زغال سنگ داخل تنها 1.5 میلیون تن است، ادامه داد: عملا از از کنسانتره داخلی زغال‌سنگ به تنهایی نمی‌توانیم استفاده کنیم چون کیفیت پایینی دارد. پس ناچار کمیت را از داخل تامین می‌کنیم و کیفیت را از خارج.

صالحی همچنین تاکید کرد : در سال 97 قیمت زغال‌سنگ را افزایش دادیم تا واحدهای زغالی ما وضعشان بهتر شده و به طرح‌های توسعه‌ای برای بالا بردن میزان تولید و همچنین افزایش کیفیت کنسانتره زغال سنگ توجه کنند اما تا واحد زغالشویی تمام تلاشش را برای کاهش خاکستر زغال به کار نبندد و کیفیتش را بالا نبرد ناچار به واردات هستیم.

معاون خرید ذوب آهن اصفهان با بیان اینکه کیفیت واحدهای زغالی آن چیزی نیست که باید باشد تصریح کرد: البته این نکته ضروری است که این امر به سرمایه‌گذاری نیاز دارد و البته سرمایه مورد نیاز از محل افزایش قیمت زغال نباید تامین شود بلکه این سرمایه‌گذاری باید از سیستمی خارج از تولید و فروش زغال باشد.

وی در ادامه تاکید کرد : تصوری همگان این است که چه اشکالی دارد قیمت زغال را بالا می‌بریم تا این سرمایه‌گذاری اتفاق بیفتد، این درحالی است که تا کنون سه هزار میلیارد تومان تفاوت قیمت زغال را پرداخت کردیم اما این افزایش قیمت که برای بسیاری از زغالی ها مطلوب بود منجر به سرمایه‌گذاری برای افزایش تولید یا کیفیت نشد و تولید همان یک میلیون و 500 هزار تن قبلی باقی مانده و در سه سال اخیر هیچ تغییری نکرده است.

معاون خرید ذوب آهن در ادامه تاکید کرد: متاسفانه با وجود افزایش قیمت زغال سنگ که اتفاقا رقم بسیار مطلوبی بود هیچ اقدامی از سوی زغالشویی‌ها برای بالا بردن کیفیت کنسانتره انجام نشده است. در سفر اخیر آقای رئیسی به خراسان جنوبی گفتند با ظرفیت موجود در معادن قاعدتا نباید واردات کک و زغال داشته باشیم در حالی که نه کیفیتمان مرغوب است و نه میزان تولیدمان مطلوب. پس چرا آدرس غلط به مسئولین بدهیم که منجر به صدور بخشنامه‌های دست و پاگیر شود؟

قطعا مخالفیم

پیش از این معاون بهره ‌برداری ذوب آهن اصفهان در خصوص سخنان وزیر صمت درباره احتمال افزایش قیمت زغال سنگ در بازدید سرزده آقای رئیسی، رئیس جمهور کشورمان از معادن زغال سنگ طبس نیز گفت: قطعا با این موضوع مخالف هستیم چرا که معتقدیم قیمت زغال سنگ 26.5 درصد شمش فولاد و رقم بسیار معقولی است و موجب بهبود وضعیت معادن زغال سنگ و نجات آنها از ورشکستگی و تامین کافی حقوق کارگران شده. از سوی دیگر کیفیت زغال معادن ما بسیار پایین است و ناچاریم 30درصد زغال مصرفی‌مان را وارد و آن را با زغال داخلی "بِلِند" کرده و کک مورد نیازمان را تولید می‌کنیم.

مهرداد تولائیان افزود : در حال حاضر ما تنها خریدار عمده زغال‌سنگ در کشور هستیم. قیمت زغال‌سنگ مثل قبل دستوری نیست و تنها خریدار عمده‌اش در کشور ذوب آهن اصفهان است. از طرفی قیمت زغال باید نسبت معقولی از نقش آن در فولاد باشد و نمی‌توان نقش آن را مانند کنسانتره یا گندله با بالا بردن قیمتش به صورت دستوری پررنگ کنیم.

وی با بیان اینکه معادن زغال سنگ کشور از فرصت افزایش قیمت زغال برای بهبود خطوط تولید کنسانتره و ارتقای کیفیت آن استفاده نکردند گفت: انتظار ما این بود که در مقابل موافقت ذوب‌آهن با افزایش قیمت زغال سنگ، معادن در ارتقای کیفیت کنسانتره بیشتر کار کنند و راندمان کار را بالاتر ببرند.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر