شنبه 1 آبان 1400  
 
Saturday, October 23, 2021  
 
السبت, ربيع الأول 17, 1443  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1400/7/19 دوشنبهبهرامن تشریح کرد :
فعال ‌سازی 400 معدن در نوار شرقی کشور با تشکیل کنسرسیوم
استان‌های سیستان و بلوچستان و نوار مرزی شرق کشور جزو مناطق محروم و کم ‌برخوردار محسوب می ‌شوند و در عین حال ذخایر معدنی ارزشمندی دارند اما سالها است مجوزهای صادر شده معدنی در دست مردم می ‌چرخد و دست به دست می ‌شود بی آنکه فعال شوند و فقط به بلوکه شدن محدوده معدنی و تشکیل پرونده‌های مختلف قضایی منجر شده است.

محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران با بیان این مطلب گفت : متاسفانه به علت نبود یک ساختار منسجم و پویا این چرخه معیوب درحال تکرار است. به همین دلیل چندی است شورای سیاست ‌گذاری صنعت و معدن استان سیستان و بلوچستان (نوار مرزی شرق کشور) با هدف ایجاد زیرساخت اقتصادی مردمی و اجرای تدابیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، با بهره ‌گیری از 50 سال تجربه فعالان موفق عرصه اقتصاد کشور و انجام مطالعات میدانی تاسیس و انجام فعالیت‌های راهبردی در سطح ملی و فراملی را آغاز کرده است.

رییس هیات موسس شورای سیاست‌ گذاری صنعت و معدن ادامه داد : این شورا در 6 محور اقتصادی طراحی شده اما به طور اختصاصی در حوزه معدن فعال شده است تا با استخراج معادن به صورت کنسرسیوم بخش خصوصی یا هلدینگ و جلوگیری از مالکیت‌های ضعیف و طراحی زنجیره صنعت و مدیریت سرمایه ‌گذاری، اقتصاد منطقه را به مدد راه ‌اندازی 400 معدن که پروانه آنها ابطال شده، رونق بخشد و روی ریل توسعه بیندازد و از سوی دیگر سود سرمایه‌ گذار را تضمین کند.

بهرامن با بیان اینکه برنامه‌های حوزه معدن به صورت کلان طراحی و بخش‌های مقدماتی آن اجرا شده است تصریح کرد: اجرایی کردن این برنامه از اقدامات اساسی در جهت رفع مشکلات امنیتی، اجتماعی و اقتصادی منطقه و کشور است.

رئیس هیات مؤسس شورای سیاست‌گذاری صنعت و معدن با اشاره به اینکه برنامه‌ ریزی برای بهره‌ برداری از 400 معدن آزاد شده و معادن نوار مرز جنوب شرق کشور با هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره کل صمت و نیروهای مسلح مستقر در مرز در حال طی مراحل نهایی مطابق سیاست‌های شورای سیاست‌ گذاری صنعت معدن است، گفت : در بخش‌هایی از اساسنامه شورای سیاست ‌گذاری صنعت و معدن آمده است؛ با هدف ایجاد جهش در استخراج و بهره ‌برداری از ذخائر معدنی و کم کردن زمان دستیابی به مواد معدنی و نقش ‌آفرینی اقتصاد معدنی در اقتصاد کشور اقداماتی طراحی شده که در دست اقدام است.

وی افزود: از جمله، بعد از تاسیس شورای سیاست ‌گذاری صنعت و معدن در سطح بخش خصوصی کشور برای فعال‌سازی معادن استان و راه‌اندازی دفتر اجرائی شورای سیاست‌ گذاری صنعت و معدن در زاهدان، بین صاحبان سرمایه و فعالان حوزه معدن، انسجام ایجاد کرده و در مرحله بعد برنامه راه‌ اندازی کنسرسیوم استخراج و فراوری مواد معدنی کلید می‌ خورد.

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اینکه برنامه احداث کارخانه و تاسیسات فراوری مواد معدنی با ظرفیت ارایه خدمات به معادن استان و کشورهای منطقه از دیگر اقدامات این شورا خواهد بود افزود: برنامه ‌ریزی جهت بهره‌برداری از 400 معدن آزاد شده و معادن نوار مرز جنوب شرق کشور با هماهنگی‌های صورت گرفته با اداره کل صمت و نیروهای مسلح مستقر در مرز در مراحل نهایی است، اظهار داشت: با تشکیل کنسرسیوم بخش خصوصی در بخش معدن، مهمترین برنامه این شورا، برنامه‌ ریزی برای فعال‌سازی 400 معدن ابطال پروانه شده است.

بهرامن تاکید کرد: در این میان محدوده‌های معدنی کوچکی وجود دارد که متعلق به افراد فاقد سرمایه است، در شورای سیاست‌گذاری صنعت و معدن قرار شد برای این دسته از پروانه‌های مردمی فاقد سرمایه، سرمایه ‌گذار مناسب انتخاب و کنسرسیوم‌های مقتدر و هلدینگ‌های تخصصی فعال ‌سازی چرخه صنعت و معدن تشکیل شود.

رئیس هیات مؤسس شورای سیاست ‌گذاری صنعت و معدن در پایان تاکید کرد: این اقدامات با هدف ایجاد جهش در استخراج و بهره‌ برداری از ذخائر معدنی و کم کردن زمان دستیابی به مواد معدنی و نقش‌ آفرینی اقتصاد معدنی در اقتصاد کشور طراحی شده است.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر