يكشنبه 6 آذر 1401  
 
Sunday, November 27, 2022  
 
الأحد, جمادى الأولى 03, 1444  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1401/4/1 چهارشنبهمحتشمی پور :
قوانین واگذاری معادن اصلاح شوند
فولادوتوسعه : معاون معادن و فرآوری مواد وزارت صنعت، معدن و تجارت، از لزوم بازنگری و اصلاح قوانین مرتبط با واگذاری معادن خبر داد.

 به گزارش خبرنگارما،رضا محتشمی‌پور با اشاره به واگذاری برخی از معادن به افراد فاقد صلاحیت، بیان کرد: در قانون باید برای بحث صلاحیت‌ها، شاخص‌های سخت‌گیرانه‌تری اعمال کنیم و بودجه‌های دولتی بخش اکتشاف به درستی تخصیص و تامین شود تا فعالیت اکتشافات دولتی توسعه پیدا کند.

وی افزود: در بعضی از مناطق، به طور مثال معدن خاک رس یا شن و ماسه وجود داشته که در زیر آن‌ها، ذخایر بسیار ارزشمند فلزی نیز بوده است اما منطقه به شخصی واگذار شده است که به صورت کلی، توان اکتشاف در عمق را نداشته و بدون ارزیابی صحیح صلاحیت، معدن واگذار شده است. علت اینکه در برخی دوره‌ها واگذاری معادن به افراد صلاحیت‌دار انجام نشده، تنها سهل‌گیری قانون است؛ چراکه در قانون معادن و آیین‌نامه، آن افراد با کمترین صلاحیت حرفه‌ای می‌توانند پروانه بهره‌برداری یا اکتشاف دریافت کنند.

بر اساس این گزارش ، محتشمی‌پور یادآور شد: در گذشته بسیاری از معادن توسط افراد غیر حرفه‌ای و به صورت اتفاقی کشف می‌شد و شاید دلیل سهل‌گیری قانون نیز همین موضوع بود اما با توجه به رشد فناوری، دیگر نیاز نیست معادن، اتفاقی شناسایی شوند و نقشه‌های معدنی را در اختیار داریم و اولویت‌ها مشخص است، پس باید اصلاحاتی جدی در قوانین معدنی ایجاد کنیم..


 
امتیاز دهی