يكشنبه 6 آذر 1401  
 
Sunday, November 27, 2022  
 
الأحد, جمادى الأولى 03, 1444  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار معدنی
1401/5/22 شنبه
 حذف واسطه گری دلار از معاملات زغال سنگ روسیه و هند
شرکت‌های هندی برای دور زدن تحریم‌های غربی، بیشتر اوقات به جای دلار آمریکا، از ارزهای آسیایی برای پرداخت پول واردات زغال سنگ از روسیه استفاده می‌کنند.
رویترز پیش از این گزارش کرده بود در یک قرارداد بزرگ زغال سنگ هندی، از یوان چین استفاده شده است اما آمار گمرکی هند نشان می‌دهد چطور تسویه غیردلاری متداول شده است.
هند از زمان آغاز جنگ در اوکراین، خرید نفت و زغال سنگ از روسیه را افزایش داده و کمک کرده است تاثیر تحریمهای غربی علیه روسیه ملایم شود و دهلی‌نو بتواند مواد خام را ارزان‌تر از قیمتی که می‌توانست از کشورهای دیگر دریافت کند، تهیه کند.
روسیه در ژوئیه سومین صادرکننده بزرگ زغال سنگ به هند بود و واردات دهلی‌نو از این کشور، بیش از یک پنجم در مقایسه با ژوئن افزایش یافت و به ۲.۰۶ میلیون تن رسید.
طبق اطلاعات منابع بازرگانی، خریداران هندی در ژوئن پول ۷۴۲ هزار تن زغال سنگ روسیه را با استفاده از ارزهای دیگری به جز دلار آمریکا پرداخت کردند که معادل ۴۴ درصد از ۱.۷ میلیون تن زغال سنگ وارداتی از روسیه در ماه میلادی گذشته بود.
فولادسازان و تولیدکنندگان سیمان هندی در هفته‌های اخیر زغال سنگ روسیه را با استفاده از درهم امارات، دلار هنگ کنگ، یوان و یورو خریداری کردند. یوان ۳۱ درصد و دلار هنگ کنگ ۲۸ درصد از پرداخت‌های غیردلاری برای زغال سنگ روسیه در ژوئن بود. سهم یورو در این پرداخت‌ها، یک چهارم و درهم امارات حدود یک ششم بود.
 بانک مرکزی هند با پرداخت پول کالاها به روپیه هند موافقت کرده است. این اقدام، روابط تجاری دو جانبه با روسیه با استفاده از ارز ملی را تقویت خواهد کرد.
 به گفته معامله گران، دلار آمریکا، ارز اصلی برای واردات کالا به هند بوده و این ارز بخش اعظم ذخایر ارزی خارجی هند را تشکیل می‌دهد.
 دو معامله‌گر مقیم هند که زغال سنگ برای مشتریان داخلی خریداری می‌کنند و یک معامله‌گر مقیم اروپا که زغال سنگ روسیه را معامله می‌کند، اعلام کردند انتظار دارند سهم مبادلات غیردلاری برای زغال‌سنگ روسیه افزایش پیدا کند زیرا بانک‌ها و نهادهای دیگر برای بررسی راه‌هایی برای ایمن کردن خود در برابر تشدید تحریمها هستند.
 بر اساس گزارش رویترز، خرید زغال سنگ روسیه با استفاده از دلار آمریکا، برای شرکتهای هندی غیرقانونی نیست. با این حال واردات غیردلاری در ژوئیه ادامه پیدا کرد.

 
امتیاز دهی