يكشنبه 17 آذر 1398  
 
Sunday, December 08, 2019  
 
الأحد, ربيع الثاني 11, 1441  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار بین الملل
1398/4/4 سه‌شنبه
معدن های نادر؛ سلاح جدید تجاری چین مقابل آمریکا
جنگ تجاری چین و آمریکا شدت گرفته است، ولی پکن از سلاح جدیدش یعنی معادن نادر این کشور علیه واشنگتن استفاده خواهد کرد

 جنگ تعرفه ای یا اقتصادی ترامپ از سال 2016 با چین آغاز شده است. دونالد ترامپ در طول چند سال گذشته بر اساس تعرفه اقتصادی وارد جنگ با چین شده و چند دوره مذاکره بین این دو کشور هم کارساز نبوده است.

در میان نبرد تعرفههای متقابل میان چین و ایالاتمتحده، رسانه های چینی اعلام کرده اند که جنگ تعرفه ای ادامه یابد، فروش فلزات معدنی کمیاب به ایالات متحده آمریکا محدود خواهد شد.

پکن که در جنگ مستقیم تجاری و اقتصادی با آمریکا قرار دارد می گوید که کشورهایی که مقابل توسعه اقتصادی چین می ایستند، نباید انتظار صادرات مواد معدنی از این کشور را داشته باشند؛ این یعنی چین برای آمریکا خط و نشان پر رنگیکشیده است.

گفتنی است، چین یکی از بزرگترین فروشندگان و تأمین کنندگان مواد معدنی و فلزات نادر در جهان است و این بهترین اهرم آنها برای مقابله با جنگ اقتصادی است. چینی ها به صراحت اعلام کرده اند که هر کشوری نمی تواند مواد معدنی و فلزات این کشور را استفاده کند و در مقابل توسعه چین هم بایستد.

فلزات گران بها و کمیاب در موارد مختلفی استفاده می شوند. از جمله در حوزه پزشکی برای درمان سرطان و در دندان پزشکی نیز مورد مصرف قرار می گیرند و برای آمریکا بسیار مهم است که بتواند به راحتی از چین فلزات مورد استفاده خود را وارد کند.

افزون بر این، چین دارای بزرگترین معادن فلز خاکی و گیاهی در جهان است، یکی از معدود تولیدکنندگان این نوع فلز در جهان نیز به شمار می رود و تقریباً نیمی از ذخایر نادر زمین در انحصار پکن قرار دارد.

آمریکا اما در این زمینه تنها دارای یک معدن در کالیفرنیا است که نمی تواند روی آن حساب زیادی باز کند. چین هم اهمیت این موضوع را شناخته است. از طرفی شرکت الکترونیک و تولیدکننده تلفن های همراه هوشمند آمریکایی اپل نیازمند تهیه فلزات خاکی کمیاب در ساخت و توسعه دوربین ها و بلندگوهاست و به همین دلیل آمریکا در جنگ تجاری با چین راه سختی و شاید ناممکنی در پیش دارد

 
امتیاز دهی