پنجشنبه 16 مرداد 1399  
 
Thursday, August 06, 2020  
 
الخميس, ذو الحجة 16, 1441  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار بین الملل
1398/8/28 سه‌شنبه
رشد فولاد در بازارهای جهانی
درحالی‌که اوایل هفته گذشته قیمت سنگ‌آهن در بازار چین تا کمتر از ۸۰ دلار هم کاهش یافته بود تا پایان هفته با افزایش تقاضای فولاد و در نتیجه بهبود خرید سنگ‌آهن، قیمت این ماده اولیه بالا رفت.

به گزارش دنیای معدن، متوسط قیمت سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد آخر هفته به حدود ۴/ ۸۳ دلار در هر تن خشک سی‌اف‌آر رسید که نسبت به هفته قبل حدود یک دلار بهبود داشت. فعالان بازار نسبت به این رشد قیمت محتاطانه واکنش نشان داده‌اند چراکه انتظار می‌رفت در زمستان قیمت سنگ‌آهن کمتر شود.

این درحالی است که در هفته گذشته قیمت قراضه وارداتی سنگین کلاس ۱ و ۲ در ترکیه با نوساناتی بالای ۲۶۰ دلار در هر تن سی‌اف‌آر ماند. فعالان بازار معتقد بودند اگر فروش میلگرد در ترکیه بهتر شود امکان خرید در ۲۷۰ دلار نیز در بازار قراضه دور از انتظار نیست. ولی با توجه به اینکه در بازار فولاد تغییر قیمت چندانی رخ نداده قیمت بالای ۲۶۵ دلار برای قراضه کمی غیرمنطقی است. در شرق آسیا قراضه وارداتی کانتینری خلوص ۲۰-۸۰ تا ۴ دلار بهبود داشته ۲۴۸ دلار در هر تن سی‌اف‌آر شنیده شد.

  در بازار صادرات ژاپن قراضه سنگین کلاس ۲ هفته گذشته در حدود ۲۳۰ دلار در هر تن فوب ثبات نسبی داشت. از طرفی در آخرین مزایده قراضه صادراتی ژاپن، قیمت برنده تا ۱۳ دلار نسبت به مزایده ماه قبل رشد قیمت داشته و ۲۲۴ دلار در هر تن تحویل کنار کشتی ثبت شد. بنابراین بازار نقدی صادراتی آن باید منتظر بهبود قیمت بیشتری باشد.  در هفته‌ای که گذشت همچنین میلگرد صادراتی ترکیه ۵ دلار بهبود داشته و ۴۲۰ دلار در هر تن فوب شنیده شد. میلگرد صادراتی سی‌آی‌اس ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار در هر تن فوب ثبت شد.

در چین با انتشار آمار مربوط به افزایش ساخت‌وسازها در ده ماه نخست سال ۲۰۱۹، قیمت میلگرد صعودی شد و تا ۷ دلار بالا رفته و تا ۵۵۰ دلار در هر تن درب کارخانه بود. میلگرد صادراتی چین هم در ۴۵۷ دلار در هر تن فوب در ثبات نسبی بود. در بازار واردات جنوب شرق آسیا نیز میلگرد حدود ۴۲۵ دلار در هر تن سی‌اف‌آر بود که بهبودهایی داشت.

  در بازار داخلی اروپا میلگرد ۱۰ یورو رشد داشته و ۴۵۵ یورو در هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار داخلی آمریکا نیز میلگرد ۶۰۵ دلار در هر شورت تن درب کارخانه و ثبات داشت.  این گزارش در مورد بازار ورق حاکی است هفته گذشته در بازار چین قیمت ورق گرم با کاهش خرید‌ها از ۵۰۷ دلار به ۵۰۳ دلار در هر تن درب کارخانه کاهش داشته و در بازار صادرات با یک دلار بهبود ۴۳۶ دلار در هر تن فوب شنیده شده است. ورق گرم صادراتی ترکیه از ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار به ۴۰۵ تا ۴۲۵ دلار در هر تن فوب رسید. در بازار داخلی ترکیه نیز ورق گرم ۴۲۰ تا ۴۳۵ دلار در هر تن درب کارخانه بود، درحالی‌که هفته قبل ۴۱۰ تا ۴۲۰ دلار بود. پایین بودن موجودی بازار و رشد قیمت قراضه موجب شده عرضه‌کننده‌ها به فکر بالا بردن قیمت باشند و تقاضای داخلی هنوز ضعیف است و از قیمت‌ها حمایت نمی‌کند. قیمت پیشنهادی ورق گرم صادراتی سی‌آی‌اس از ۳۶۰ تا ۳۷۵ دلار به ۳۷۵ تا ۳۸۵ دلار در هر تن فوب افزایش یافته است.


 
امتیاز دهی