سه‌شنبه 12 مرداد 1400  
 
Tuesday, August 03, 2021  
 
الثلاثاء, ذو الحجة 24, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

اخبار بین الملل
1399/7/28 دوشنبه
فولاد از گردنه کرونا تا دوراهی انتخابات آمریکا
  تولید در صنایع فولاد جهان و خرید و فروش این محصول طی ماه‌های گذشته به‌شدت از بحران کرونا تاثیر گرفت. در ماه‌های نخستین امسال میلادی از تولید فولاد جهان کاسته شد.

 درحال‌حاضر آنطور که از شواهد امر بر می‌آید چین توانسته بر این ویروس غلبه و دوباره مسیر رشد اقتصادی را آغاز کند. در همین حال ، موضوعات دیگری نیز بازار فولاد را متاثر می‌کند. از آنجاکه در آستانه انتخابات ایالات متحده قرار داریم ، باید اذعان کنیم که نتیجه این انتخابات تاثیر جدی بر عملکرد صنایع فولاد دنیا دارد.

*چین بازیگردان اصلی بازار

کیوان جعفری‌طهرانی ، کارشناس بازار فولاد در تحلیل شرایط حاکم بر این صنعت گفت : بازار جهانی فولاد و سنگ آهن بیشترین تأثیر را در ماه‌های گذشته از چین پذیرفته است. چشم بادامی‌ها پیش از ماه اکتبر به استقبال تعطیلات روز ملی چین رفتند. هرساله این تعطیلات از اول تا 8 اکتبر (10 تا 17 مهر) است و یکی از 2 تعطیلات مهم در این کشور به‌شمار می‌رود. پیش از تعطیلات 8 روزه به مناسبت روز ملی چین ، هر ساله فولادسازان چینی به دپو کردن سنگ آهن روی می‌آورند و افزایش تقاضای چین ، به ‌طور سنتی رشد قیمت سنگ آهن و فولاد را در پی دارد. اما در امسال حرکت بازار معکوس شد ، چون مازاد عرضه سنگ آهن و کاهش حاشیه سود فولادسازان باعث کاهش قیمت سنگ آهن و فولاد قبل از تعطیلات یادشده شد.

 وی افزود : چین نخستین کشوری است که وارد بحران کرونا شد و نخستین کشوری است که از این بحران عبور کرد. در روز 22 شهریور در پکن و چند شهر بزرگ چین ، «جشن برداشتن ماسک‌ها» برگزار شد و این نشان‌دهنده آن است که خطر واگیری ویروس کرونا در این کشور تقریبا به صفر رسیده است. استفاده از ماسک در چین دیگر اجباری نیست و مردم این کشور نیز به‌تدریج استفاده از ماسک را کنار خواهند گذاشت. فعالیت‌های اقتصادی در چین بار دیگر به اوج خود رسیده که این امر بر بازار فولاد تأثیرگذار بوده است.

*رکوردزنی تولید فولاد

 بعد از کنار رفتن محدودیت ‌های مربوط به شیوع کرونا ، فولادسازان چینی خرید مواد اولیه از زغال‌سنگ گرفته تا سنگ آهن را شدت بخشیدند و تقاضا برای مواد اولیه و تولید فولاد در 4 ماه ژوئن ، ژوئیه ، اوت و سپتامبر افزایش قابل‌توجهی یافت. در ماه اوت ، فولادسازان چینی رکورد جدیدی ثبت کردند و موفق به تولید 2.98 میلیون تن فولاد در روز شدند و تولید فولاد این کشور به بیش از 90 میلیون تن در ماه اوت 2020 رسید. فولادسازان چینی پس از پشت‌سر گذاشتن بحران کرونا ، چنان اشتیاقی برای افزایش تولید داشتند که حتی باوجود کاهش حاشیه سود خود ، تولید را افزایش دادند. تا جایی‌که حاشیه سود برخی فولادسازان چینی حتی در ماه‌های گذشته به کمتر از 10 دلار به ازای هر تن رسیده که رقم کم سابقه‌ای محسوب می‌شود. در کل پیش‌بینی می‌شود پس از تعطیلات روز ملی چین و بازگشت به‌کار چینی‌ها بازار فولاد وضعیت خوبی داشته باشد. بعد از این تعطیلات مهم چینی‌ها ، به احتمال قوی شاهد شکل‌گیری تعادل واقعی در بازار فولاد و سنگ آهن خواهیم بود.

 بیشترین افزایش قیمت فولاد

 طهرانی در ادامه افزود : بازار فولاد کشورهای جنوب‌شرقی آسیا کمابیش از چین تبعیت می‌کند. اما در ماه‌های اخیر شاهد این بوده‌ایم که بیشترین رشد قیمت فولاد ، نه در این کشورها ، بلکه در کره جنوبی ، ژاپن و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس روی داده است. بحران کرونا به‌ویژه از طریق تحت‌تأثیر قرار دادن صنعت خودروسازی در دو کشور ژاپن و کره جنوبی ، تولید فولاد این کشورها را کاهش داد و حتی فولادسازان بزرگ کره جنوبی و ژاپن ، تعدادی از کوره‌های بلند خود را در ماه‌های فوریه و مارس تعطیل کردند. اما از اوایل سپتامبر ، کوره‌های تعطیل شده در این 2 کشور دوباره به مدار تولید بازگشته‌اند و با افزایش فعالیت اقتصادی ، تقاضا برای فولاد در این 2 کشور و همین‌طور تولید آن افزایش یافته است.

 در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج‌فارس به‌ویژه در 3 کشور قطر ، بحرین و امارات متحده عربی نیز بحران کرونا به‌خوبی کنترل‌شده و شاهد وضعیت خوب فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت مناسب بازار فولاد هستیم و این روند در طول ماه اکتبر سال 2020 نیز ادامه خواهد داشت.

*وضعیت اروپا بهتر می‌شود!

 کشورهای اروپایی که به‌شدت تحت‌تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته بودند و تولید فولاد آنها شدیدا کاهش یافته بود ، وضعیت اقتصادی بهتری پیدا کرده‌اند. تولید فولاد از ماه سپتامبر توسط فولادسازان بزرگ اروپایی افزایش یافته و بازار فولاد در قاره سبز در ماه‌های پیش رو وضعیت بهتری خواهد داشت.

*انتخابات امریکا عاملی تعیین‌کننده

 انتخابات ریاست جمهوری امریکا که 13 آبان (3 نوامبر) برگزار می‌شود ، عاملی است که بازار فولاد در امریکای شمالی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. دونالد ترامپ سعی کرده با کنترل واردات فولاد از مکزیک و برزیل ، از صنایع فولادسازی در 3 ایالت مهم پنسیلوانیا ، اوهایو و میشیگان حمایت کند. دولت امریکا زمان بازپرداخت وام‌های مبتنی بر دارایی شرکت‌های فولادی این کشور را تمدید کرده و در کل سعی دارد از طریق سیاست ‌های حمایت‌گرایانه از فولادسازان امریکایی در مقابل بحران کرونا حمایت کند و بدین‌ترتیب شانس انتخاب مجدد خود در ایالت‌هایی که طرفداران دموکرات‌ها بیشتر هستند را افزایش دهد. نتیجه انتخابات امریکا بر بازار فولاد هم در امریکا و هم در سایر نقاط جهان تأثیر خواهد داشت.

*سخن پایانی

 بحران کرونا از ابتدای امسال میلادی فعالیت در زنجیره فولاد را متاثر کرده است. تولید در این زنجیره در ماه‌های نخستین امسال و به‌دنبال کاهش تقاضا برای خرید فولاد کاهش یافت. اما درحال‌حاضر ، چین به روند طبیعی تولید خود بازگشته است و به‌نوعی این بحران را پشت‌سر گذاشته ؛ بنابراین روند تولید فولاد دوباره صعودی شده است. حال باید منتظر برنده نهایی انتخابات ایالات متحده باشیم ، چراکه انتظار داریم نتیجه این انتخابات نیز تاثیر بسزایی بر روند قیمت‌ها داشته باشد.

         


 
امتیاز دهی