چهارشنبه 2 مهر 1399  
 
Wednesday, September 23, 2020  
 
الأربعاء, صفر 06, 1442  
 

...

  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

یادداشت و مقالات
یادداشت و مقالات
تاب آوري اقتصادي صنايع فلزي و معدني و قابليت هاي اين صنايع در مقابله با تحريم .
عنايت الله نجيب زاده - مشاور اقتصادي مديرعامل شركت ملي فولاد ايرانتوضیحات:

با اطلاع از اينكه شوك هاي ناشي از تحريم هاي اقتصادي يك اقتصاد با حجم بزرگ (بخصوص تجارت عظيم ) مي تواند اثرات مخربي بر اقتصاد كشور مورد تحريم بگذارد اما درخصوص تحريم هاي بيش از يكسال اخير آمريكا  بر عليه ايران ذكر چند نكته ضروري مي باشد.

نكته اول، تاب آوري آن بخش از اقتصاد مورد تحريم مي باشد، تاب آوري همان بازيابي توان و برگشت به حالت تعادلي اوليه كه هر بخش اقتصادي متفاوت مي باشد . دراين زمينه بخش هايي از اقتصاد كه وابستگي به مواد اوليه خارجي كمتر داشته و يا تكنولوژي توليد آن محصول در داخل ساخت مي شود قطعاً داراي تاب آوري بيشتر اما درخصوص تحريم اخير برعليه صنايع فلزي و معدني ايران ذكر چند نكته مهم مي باشد.

الف ) اين بخش از صنعت باوجود اينكه شايد هم اكنون بيشترين ارزآوري ناشي از صادرات محصولات به داخل داشته باشد و با وجود اينكه درجه بالايي از تمركز صادرات دارد، چون با اين وجود اين بخش از صنعت سيستم هاي مديريتي و اقتصادي نويني را بخصوص طي دوسال اخير درخود طراحي نموده كه داراي انعطاف پذيري بالايي بوده و به سادگي تحت تاثير شوك هاي اينچنيني قرار نمي گيرد و به آساني شرايط بازگشت مجدد به حالت تعادلي اوليه را دارد كه نشان از تاب آوري بالاي آن مي باشد.

ب) وابستگي اندك اين بخش از صنعت به مواد اوليه خارج از كشور و رفتن به سمت توليد تكنولوژي جديد

ج ) اين بخش از صنعت داراي انعطاف پذيري بيشتري بوده بخصوص در شرايط تحريم به جهت اينكه بخش اعظم اين صنعت به مجموعه هاي خصوصي واگذار شده، لذا قدرت تصميم گيري و استراتژيهاي متفاوت متناسب با شرايط خاص  تنظيم مي شود.

د) تجارت متفاوت اين صنعت و محصولات آن در واقع شبكه تجارت بصورت گسترده و مويرگي بوده و بازارها نيز توسط اين شبكه ها باهم در ارتباط بوده و مهمتر از همه طرفهاي تجاري و خريداران اين محصول كه بيشتر كشورهاي همسايه بوده و اكثراًحمل و نقل آنها بصورت زميني بوده ، يكي از تغييرهاي اصلي در كاهش هزينه ها نيز همين هزينه حمل و نقل بوده كه باعث مي شود خريداران اين محصولات بتوانند با قيمت كمتر از ساير رقبا محصول را از ايران خريداري نمايند.

و) خريداران محصولات فلزي و معدني علاوه بر خريد محصول نهايي بعضاً نياز به خريد محصولاتي كه بتواند زنجيره توليد آنها را تكميل كند مبادرت بر خريد از ايران مي كنند كه دراين خصوص قيمت مناسب و كيفيت بالاي محصول ايراني بخصوص درحوزه صنايع مس (كاتد مس) شرايطي را فراهم مي كند تا خريد از ايران را بر ساير كشورها ترجيح دهند.

پيشنهاد مي شود باتوجه به اينكه قبلاً نيز صنايع فلزي و فولاد مورد تحريم بوده و تاحدودي اين تحريم بازخور شده و اثر خود را از دست داده، اما چون اين سري بر برندهاي خاص تاكيد شده مواردي را جهت مديريت در شرايط موجود پيشنهاد مي شود.

الف ) فرصت مناسبي است تا از مزيت نسبي و رقابتي محصولات خود ( بخصوص كاتد مس ) با ساير رقبا براي بازار منطقه استفاده لازم را ببريم.

 ب ) تلاش براي توليد محصولات با ارزش افزوده بالاتر ، از يك طرف باعث ارزش افزوده سهم اين صنعت در توليد ناخالص داخلي و از طرف ديگر مي تواند اين محصول باتوجه به فراواني توليد ( مازاد بر مصرف داخلي ) به قيمت كمتر عرضه و جذابيت بهتري از ساير رقبا براي خريداران نيز داشته باشد.

ج ) در اين شرايط فرصت ديگر تاكيد بر بومي سازي و ساخت داخل تكنولوژي توليد اين محصولات مي باشد كه از يك طرف منجر بر عدم خروج ارز و از طرفي ديگر باعث كاهش هزينه تمام شده و اتكا به داخل خواهد شد.

‌هـ ) اينكه بخش زيادي از شركت هاي توليد كننده اين محصولات در بخش خصوصي و نيمه خصوصي فعالند و البته بعضا ً با مقياس متوسط فرصت مناسبي هست براي آنها تا به توليد خود تحرك بخشي و بخش تجارت خود را بصورت مويرگي به هم متصل و مرتبط نمايند ضمن توجه به بالابردن كيفيت محصول خود

و ) نهايتا ً پيشنهاد ‌‌‍(تشكيل هلدينگ ها (ستاد) صادراتي مشترك در قالب كنسرسيومهاي صادراتي بين شركت هاي داراي توليد محصول همسان و با مقياس مشخص . لذا پيشنهاد تشكيل يك ستاد تحت عنوان ً شركت مديريت صادرات ً در سازمان توسعه صنايع و نوسازي معادن (ايميدرو) به نظر مي تواند مؤثر و مفيد واقع شود.


 
امتیاز دهی